Europoseł Krzysztof Jurgiel o zmianach w Unii i rozszerzeniu strefy Schengen
– Unia potrzebuje reformy, ale nie w proponowanym kształcie – stwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Krzysztof Jurgiel, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Na naszej antenie komentował rozpoczęte w ubiegłym roku próby reformowania Unii. W największym skrócie – Wspólnota – według autorów tych propozycji – miałaby odejść do zasady jednomyślności państw.
Krzysztof Jurgiel twierdzi, że proponowane zniesienie weta dotyczy zbyt wielu obszarów. W jego ocenie brak prawa weta nie powinien dotyczyć – jak to określił – kompetencji narodowych. Zmiany są na tyle daleko idące, że sceptyczna wobec nich jest nie tylko polska opozycja, ale także premier Donald Tusk.
Krzysztof Jurgiel odniósł się też do informacji o przyjęciu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. Ten proces przebiegać będzie jednak stopniowo – najpierw, od kwietnia, te dwa kraje będą zwolnione z kontroli w ruchu morskim oraz lotniczym.
Europoseł Jurgiel te decyzje popiera, zauważa jednak ich wpływ na sytuację dotyczącą nielegalnej migracji.
Austria sprzeciwia się przede wszystkim dlatego, że z Rumunii napływają migranci. Ale Rumunia podejmuje działania, które mają to wyeliminować
– dodał.
Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Rumunii i Bułgarii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada UE, „w rozsądnym przedziale czasowym”.
Ostatnim państwem, które dołączyło do strefy Schengen była Chorwacja. Jej przystąpienie miało miejsce 1 stycznia 2023 r.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska