Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Eksperci rozmawiają o tym w Olsztynie
Eksperci od przeciwdziałania przemocy rozmawiają w Olsztynie o zmianach, które wprowadziła nowelizacja ustawy antyprzemocowej. Zapisy obowiązują od 22 czerwca i zmieniają podejście do wielu kwestii.
Wymieniając najważniejsze sierżant sztabowy Izabela Cyganiuk z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie mówiła o większych kompetencjach policjantów, którzy podczas interwencji mogą wobec sprawcy przemocy wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania.
Dzieje się to coraz częściej i pomaga zapewnić szybszą ochronę osobom, które są krzywdzone
– wyjaśniła.
Kolejną nowością jest zmiana określenia przemocy w rodzinie na przemoc domową, co pozwala skuteczniej przyglądać się trudnym sytuacjom, które dzieją w czterech ścianach. Zmieniono też podejście do świadka przemocy, który teraz wprost nazwany jest ofiarą.
Psycholog Anna Tokarczyk wyjaśniała, że zmiana prawa pozwala spojrzeć na dziecko, które wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie z innej perspektywy. Te, które widzi kłótnie rodziców, to że w domu między jego rodzicami dochodzi do rękoczynów powoduje u niego lęk i poczucie bezsilności i braku bezpieczeństwa.
Dzięki wprowadzonym zmianom – jak dodał dr Marek Modant, specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej – możliwe jest szybsze opracowania planów pomocowych i wsparcie małoletniego.
Obserwator-ofiara potem powiela te schematy. Badania pokazują, że dzieci wyrastające w destrukcyjnych domach, w dorosłym życiu wchodzą w takie same toksyczne relacje
– wskazał.
O tym, że krzywdzonych w ten sposób dzieci jest coraz więcej, mówił też Ryszard Jabłoński – ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jego zdaniem po zmianie prawa czas na szkoły, gdzie dzieci powinny uczyć się pracować ze swoimi emocjami. To dziś największy problem, który prowadzi do wielu destrukcyjnych zachowań. W skali kraju sukcesywnie wzrasta liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży między 13. a 18. rokiem życia.
Rocznie 150 młodych osób w ten sposób odbiera sobie życie, to najwyższy wynik od 15 lat.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Wyciek danych z urzędu. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie byłego dyrektora
- Pracownicy pomocy społecznej odebrali statuetki Amicus Bonus
- Działający na rzecz lokalnej społeczności wyróżnieni. "Dobrze jest czuć się docenionym"
- Nielegalnie przebywał w Polsce. Wietnamczyk przez rok nie wjedzie do strefy Schengen