Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Nowe Miasto Lub., Region, Regiony
Smog truje mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego. Sytuacja się pogarsza
Nowe Miasto Lubawskie jest wśród najbardziej zatrutych miast w Polsce. Polski Alarm Smogowy sprawdził dane z zeszłego roku.
W rankingu miast z najgorszą jakością powietrza w Polsce Nowe Miasto Lubawskie znalazło się na ósmym miejscu. To jedyne miasto z północy kraju w pierwszej dziesiątce. Skąd ten wynik?
Nowe Miasto Lubawskie i okoliczne miejscowości, już od od wielu lat, borykają się z problemem złej jakości powietrza, a w szczególności niskiej emisji. To właśnie jest główne źródło tych zanieczyszczeń. To, że miasto pojawiło się w raporcie smogowym jest efektem tego, że od kwietnia 2001 roku w Nowym Mieście Lubawskim zamontowano manualną stację pomiarową
– wyjaśnił naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa w starostwie powiatowym Krzysztof Puwalski.
W Nowym Mieście Lubawskim przez 53 dni przekroczony był poziom zanieczyszczeń pyłem PM. Ogólnopolska norma to 35 dni. W tym roku wskazania są jeszcze gorsze. Do tej pory zanotowano już 70 dni z przekroczeniem norm.
To efekt starych pieców i słabo rozwiniętej sieci gazowniczej, do której miasto podłączone zostało zaledwie kilka lat temu.
Wpływa na to także naturalne ukształtowanie terenu. Miasto jest położone w obniżeniu terenu. Mamy tu bardzo dużą podaż odpadów drewnopochodnych. Przemysł meblarski jest jednym z podstawowych na terenie powiatu nowomiejskiego. Duża część brykietu, pelletu, czy tych odpadów jest bezpośrednio spalana w paleniskach domowych
– zaznaczył Krzysztof Puwalski.
Do pieców trafia nie tylko czyste drewno, ale też np. płyty wiórowe, które trują powietrze.
Główne przyczyny zanieczyszczeń w Nowym Mieście Lubawskim to stare piece, słabo rozwinięta sieć gazowa, położenie miasta w obniżeniu terenu, a także spalanie odpadów z produkcji mebli, która jest główną działalnością produkcyjną w okolicy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy