Eksperci z Polski debatują w Olsztynie, na ile Mikołaj Kopernik jest dla nas wzorem
„Urodziny a życie aktywne. Jak Olsztyn i Toruń o Kopernika się spierają…” – w Olsztynie trwa konferencja naukowa pod takim hasłem.
– Eksperci z Polski zadają pytania o wykorzystywanie postaci wielkiego astronoma w promocji miast i państw, wartość jego urodzin, a przede wszystkim o to, co nam po sobie zostawił – podkreślał profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dr hab. Franciszek Kampka.
Na ile Mikołaj Kopernik jest dla nas wzorem. Mamy taką świadomość, że ludzie wielcy są niedoścignięci. Tymczasem trzeba przyznać, że Kopernik i każdy z nas otrzymał jakiś dar i tym darem może się dzielić. Istotne jest właśnie, by właśnie podkreślić Mikołaja Kopernika jako geniusza swojego czasu, idei i geniusza zmiany
– wyjaśniał.
Z wiedzy i odkryć Kopernika korzystamy dziś, czasem o tym nie wiedząc. Jak zaznaczyła dr Karolina Karpińska z Instytutu Historii Nauki PAN, Rok Kopernikański wielu osobom to uświadomił.
Ten aspekt popularyzacyjny nauki Kopernika i to, w jaki sposób wykorzystujemy to, co robił Kopernik, we współczesnym świecie jest niezwykle istotne. Akurat matematyka jest obecna w pierwszej trzech rozdziałach jego dzieła „De revolutionibus…”
– dodała.
– Warto też postać Mikołaja Kopernika dziś stawiać jako wzór – powiedziała pomysłodawczyni spotkania, Małgorzata Gałęziowska z Muzeum Warmii i Mazur.
Co jest ważniejsze – urodziny czy to, jak żyjemy po urodzinach? Mikołaj Kopernik swoje urodziny i życie wykorzystał w pełnym stopniu – 550 lat po jego urodzinach ciągle rozważamy jego życie, odkrycia i pamiętamy o nim. Jest dla nas wzorem
– wskazała.
Podczas konferencji omawiane są też m.in. wpływ Kopernika na matematykę, politykę historyczną, znaczenie jego urodzin i aktywnego życia, a także to, w jaki sposób wykorzystywana jest ta postać przez miasta, w których mieszkał.
Organizatorami konferencji są Instytut Północny oraz Muzeum Warmii i Mazur.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski