Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Zabytkowy nagrobek na Rossie odnowiony dzięki lekarzom z Warmii i Mazur
Na cmentarzu Na Rossie w Wilnie uroczyście odsłonięto zabytkowy nagrobek doktora Juliana Moszyńskiego, zmarłego w 1857 roku naczelnego lekarza szpitala św. Jakuba oraz prezesa Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie. Renowację pomnika sfinansowała Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska.
Było to możliwe dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Medycznym na Litwie i Społecznym Komitetem nad Starą Rossą.
Jak powiedziała prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej Anna Lella, jest to drugi pomnik na Rossie, który został odnowiony staraniami organizacji.
Olsztyńska medycyna, która tworzyła się po wojnie w dużej mierze opiera się na lekarzach medycyny. Są to nasi przodkowie, nauczyciele zawodu. Lekarze, którzy tworzyli po wojnie olsztyńską medycynę w dużej mierze stąd się wywodzili lub tu mieli swoich mistrzów i nauczycieli. Będziemy się starali rok po roku opiekować i przekazywać środki na renowację poszczególnych zniszczonych pomników
– wyjaśniła.
W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł. Dyplomata przypomniał, że dzisiejsi mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego to potomkowie osób, które przyjechały tam po zakończeniu II wojny światowej.
Jest bardzo niewielu ludzi, którzy są dziedzicami ludności polskiej, która żyła w Prusach Wschodnich jeszcze przed wojną. Ogromna większość, to przybysze ze wschodu, między innymi z Wileńszczyzny. Stąd te powiązania są szczególnie silne i ta przyjaźń jest zupełnie oczywista
– mówił.
Prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort zwracał uwagę, że doktor Julian Moszyński był w Wilnie w pierwszej połowie XIX wieku ważną postacią.
Był doktorem medycyny, naczelnym lekarzem szpitala Sawicz, potem naczelnym lekarzem szpitala św. Jakuba, założycielem szkoły akuszerii w Wilnie, prezesem Miejskiego Towarzystwa Lekarskiego, aktywnie udzielał się w Komisji Archeologicznej oraz Muzeum Starożytności w Wilnie. Jest to bardzo zasłużona dla Wilna postać
– wspominał.
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą został założony w 1990 roku. W ciągu 33 lat dzięki staraniom tej organizacji odnowiono prawie 200 zabytkowych nagrobków. Środki na renowacje zbierane są podczas kwest przede wszystkim w Warszawie.
Posłuchaj relacji
Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Fot. L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR