Artur Chojecki: radykalnie, o ile nie całkowicie, zlikwidowano skrajne ubóstwo u dzieci
W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przekonywał, że podniesienie 500 plus o 300 złotych poprawi sytuację gospodarczą oraz kondycję polskich rodzin. Dodatkowe środki trafią także do rodzin z terenów popegeerowskich.
Wczoraj (27 czerwca) rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej świadczenie na dzieci do 800 złotych miesięcznie. W rozmowie z Andrzejem Piedziewiczem wojewoda podkreślał, że na Warmii i Mazurach 500 plus pozwoliło przede wszystkim walczyć z ubóstwem.
Radykalnie, o ile nie całkowicie, zlikwidowano skrajne ubóstwo u dzieci. Najbardziej jaskrawy przykład nieskuteczności polityki liberalnej w Polsce to skrajne ubóstwo wśród dzieci. Dzięki temu programowi w województwie warmińsko-mazurskim, które było na mapie Polski najbardziej tym dotknięte, zostało ono zlikwidowane bardzo radykalnie
– powiedział Artur Chojecki.
W województwie warmińsko-mazurskim 500 plus wypłacane jest na około 200 tysięcy dzieci. Projekt ustawy podnoszącej świadczenie do 800 złotych trafi teraz pod obrady parlamentu. Podwyżka ma wejść w życie od stycznia.
W Radiu Olsztyn wojewoda mówił także o finansowaniu inwestycji na terenach popegeerowskich. Jego zdaniem jest to próba przywrócenia sprawiedliwości. Rząd uruchomił nabór wniosków na wsparcie samorządowych inwestycji w gminach, w których działały PGR-y. W poprzedniej edycji programu województwo warmińsko-mazurskie było jednym z głównych beneficjentów. Artur Chojecki zwracał uwagę, że samorządy zgłaszają różne potrzeby.
W dalszym ciągu są to drogi, inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale także infrastruktura kulturalna, oświatowa, a więc to wszystko co jest zadaniem gminy. Gminy realizują te zadania, ale często nie mają szans uzyskać środków we własnym budżecie
– wyliczał.
Nabór wniosków w programie wspierania terenów popegeerowskich potrwa do końca lipca.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy