Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Do Olsztyna zjechali badacze kosmosu z całego świata. Rozmawiają o gwiazdach i pulsarach
Badacze kosmosu z całego świata przyjechali do Olsztyna na konferencję naukową LOFAR Family Meeting. Przez kilka dni będą rozmawiać o kosmicznej pogodzie, obserwacji gwiazd i pulsarów oraz badaniu najdalszych obiektów na granicy znanego nam wszechświata.
LOFAR Family Meeting to sympozjum naukowe, w którym uczestniczą przede wszystkim badacze związani z projektem LOFAR. To europejski radioteleskop, składający się z 50 stacji znajdujących się w kilku krajach Europy. Każda stacja to kilka tysięcy anten. Zbierają one fale radiowe emitowane przez ciała niebieskie.
Na LOFAR Family Meeting do Olsztyna przyjechało ponad 160 naukowców, by zaprezentować ostatnie osiągnięcia.
To cała tematyka radioastronomiczna – od początków Wszechświata, poprzez radiowe mapowanie nieba, pogodę kosmiczną, monitorowanie Słońca. I to są najnowsze osiągnięcia – z ostatniego roku – z wykorzystaniem obserwacji z europejskiego radioteleskopu LOFAR w radioastronomii
– mówi profesor Andrzej Krankowski z Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
System LOFAR jest koordynowany przez Holenderski Instytut Radioastronomii Astron, którego przedstawiciele też pojawili się w Olsztynie. Podkreślali, że to właśnie radioastronomia daje obecnie bardzo duże możliwości badania kosmosu.
To my obserwujemy czarne dziury. Obraz czarnej dziury został uchwycony właśnie na tych niewidzialnych falach. Siedem z dziesięciu ostatnich nagród Nobla z fizyki to zasługa radioastronomii. Potencjał takich badań kosmosu jest bardzo duży
– podkreśla Jessica Dempsey, dyrektor instytutu Astron. Naukowcy podkreślają przy tym – radioteleskopy zbierają obecnie tyle danych, że na razie przeanalizowano około 1 procent.
Jedna ze stacji LOFAR znajduje się w Bałdach niedaleko Olsztyna, zarządza nią Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Bierze udział w obserwacjach kosmosu jako część całego europejskiego systemu, ale także prowadzi badania samodzielne.
W naszym ośrodku – tutaj w UWM – skupiamy się na kilku tematach. Są to np. obserwacje Słońca, obserwacje pewnych zakłóceń związanych z faktem przechodzenia fal radiowych przez warstwę jonosfery – co jest bardzo istotne z punktu widzenia badań związanych z telekomunikacją
– mówi radioastronom profesor UWM Leszek Błaszkiewicz.
LOFAR Family Meeting w Olsztynie wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika.
To dla nas powód do dumy i do satysfakcji, że w Roku Mikołaja Kopernika, w miejscu, w którym tworzył i pracował Kopernik, goszczą radioastronomie w całego świata
– podkreśla przypomina wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który wziął udział w inauguracji LOFAR Family Meeting.
Międzynarodowa konferencja astronomów w Olsztynie potrwa do piątku.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy