Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bałdy wkraczają w kosmiczny wymiar

Anteny obserwatorium radio-astronomicznego w Bałdach pod Olsztynem. Fot. Andrzej Piedziewicz

Od dziś, zbierający sygnały radiowe z kosmosu, radiotelskop w Bałdach koło Olsztyna jest włączony do europejskiej sieci Lofar.

Na sieć składa się 49 podobnych stacji wieloantenowych w Holandii, Niemczech, Francji, Szwecji, Anglii i 3 w Polsce. W sobotę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podpisano kontrakt z siecią Lofar.

– To przełomowy krok w historii uczelni i wielkie wyróżnienie – podkreślał rektor uczelni prof. Ryszard Górecki.

00:00 / 00:00

O stacji w Bałdach pisze prestiżowy holenderski instytut Radio Astronomy – najbardziej prestiżowy instytut astronomiczny w Europie

Z uniwersytetem w Olsztynie będzie współpracowało 9 jednostek naukowych z całego kraju m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Jak mówi dr hab. Marian Sojda badania nad sygnałami radiowymi z kosmosu znajdą zastosowanie w technologiach przemysłowych.

00:00 / 00:00

Anteny obserwatorium radio-astronomicznego w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

Radioteleskop wieloantenowy w Bałdach składa się z ponad 200 anten, które zbierają sygnały z kosmosu. Jego powierchnia zajmuje ponad 2 hektary.

Obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem, fot. A. Piedziewicz

Radioteleskop w Bałdach pozwala również na obserwację znacznie bardziej oddalonych ciał niebieskich, w tym pulsarów. To właśnie obserwacja pulsarów przez prof. Aleksandra Wolszczana pozwoliła na odkrycie pierwszych planet poza Układem Słonecznym.

 

(tek/łw/bsc)

Więcej w badanie, kosmos
Obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach gotowe

Anteny zamontowane, prąd już płynie - teraz czas na odbiór przez ekspertów z Holandii i prawdopodobnie w piątek zacznie działać obserwatorium radio-astronomiczne w Bałdach pod Olsztynem....

Zamknij
RadioOlsztynTV