Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    Paula Cole

    Where Have All The Cowboys Gone?

  • Wkrótce

    Tina Turner

    Steamy Windows

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We Fromborku uroczystości związane z 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika

opis

Fot. Frombork – gród Kopernika

We Fromborku trwają centralne uroczystości związane z 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika oraz wydania jego przełomowego traktatu „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).

O godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej została odprawiona uroczysta msza święta, a po niej na grobie astronoma złożono kwiaty. Przed godz. 13.00 dostępne będą prezentacje i wystawy na dziedzińcu Wzgórza Katedralnego i w Muzeum Mikołaja Kopernika, m.in. medal z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego oraz kolekcjonerska moneta i banknot, wydane przez NBP.

Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który akcentował, że Kopernik był człowiekiem Kościoła i głębokiej wiary.

O głębokiej religijności Kopernika świadczy fakt, że zasadniczą tezę swojego dzieła o Słońcu, jako środku układu planetarnego, poprzedził wezwaniem pomocy Bożej, a zakończył uwielbieniem dla wspaniałości Boga Najlepszego i Największego

– mówił abp Budzik.

Jak wskazał, „w ostatnim roku życia Kopernik zadedykował swoje dzieło papieżowi Pawłowi III”.

Wyraża w nim przekonanie o jedności prawdy, podchodzącej zarówno z objawienia Bożego, jak i z odkrywania praw przyrody. Genialny astronom był człowiekiem Kościoła zarówno w swoich przekonaniach, jak i w wytężonej pracy: dla diecezji warmińskiej, dla biskupa i kapituły, dla swojej małej i wielkiej Ojczyzny

– mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski przypomniał o słynnym obrazie Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Mikołaju, kanoniku warmiński, czemu klękasz wpatrzony w przestrzeń nieba? To pytanie nawiązuje do najsłynniejszego obrazu genialnego uczonego. Namalował go nasz wielki malarz Jan Matejko z okazji czterechsetlecia urodzin Mikołaja Kopernika. Obchodzono je hucznie w Krakowie w roku 1873. Obraz ten nosi tytuł „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

– podkreślił abp Budzik.

W centrum kompozycji jest Kopernik, który przyklęknął, zwracając wzrok ku niebu. Prawą dłoń wznosi w górę, w lewej trzyma cyrkiel. Oderwany od pracy, wydaje się być czymś poruszony, zachwycony, wręcz olśniony. Kopernika otaczają narzędzia astronomiczne, które przypominają o jego badaniach i odkryciach.

Scena rozgrywa się w nocy, na wąskim tarasie sąsiadującym z fromborską katedrą, której szczyt i wieżyczki widać na drugim planie. Między belkami balustrady można dostrzec także fragmenty Zalewu Wiślanego i zabudowań miejskich. Wiadomo, że Matejko nigdy nie był we Fromborku, ale korzystał ze zdjęć warszawskiego fotografa Karola Beyera. Dzięki temu mógł wiarygodnie przedstawić architekturę katedry i miasta.

Kopernik Matejki jest obrazem nietypowym dla naszego malarza. Na większości swoich obrazów przedstawiał on dramatyczne chwile, posługiwał się bogactwem kolorów, mnogością typów i charakterów, akcją i ruchem. Tutaj ukazuje tylko jedną postać, w ciemnym ubraniu na tle nocy. Ale na twarz i postać Kopernika pada z góry jasny blask światła. Nie jest to monolog mędrca, ale dialog, rozmowa Kopernika z Bogiem

– podkreślił metropolita lubelski abp Budzik.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński wskazał, że Kopernik był postacią znaczącą w historii Polski, Europy i świata.

Rok Mikołaja Kopernika pozwala nam na nowo uświadomić sobie, że w osobie tego człowieka ucieleśnia się spójność różnych dziedzin wiedzy oraz aktywności, których się podejmował na Warmii. Archidiecezja Warmińska wraz z Warmińską Kapituła Katedralną jest kustoszem miejsc i archiwaliów związanych z życiem i działalnością kanonika Mikołaja Kopernika

– dodał.

Zaznaczył, że Warmia, region, w którym Kopernik spędził większość swego życia, bo 40 lat może się poszczycić pamiątkami jego pobytu i działalności, jakich nie mają inne regiony.

Przypominają o nim zarówno zamki w Lidzbarku Warmińskim, jak i Olsztynie oraz przede wszystkim Frombork. Tu we Fromborku dopełnił zasadniczych dokonań swego życia i tutaj został pochowany – mówił metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Po mszy na grobie Mikołaja Kopernika przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty.

Zaprezentowano także pierwsze wydanie „De revolutionibus” z 1543 roku. Natomiast w Pałacu Biskupim będzie można obejrzeć kolekcję kopernikanów Oresta Paszkowycza, a na Wieży Kopernika – ekspozycję stałą poświęconą życiu Mikołaja Kopernika.

O godz. 20.00 na Wzgórzu Katedralnym artyści Opery Krakowskiej wystawią musical „Kopernik”.

opis

Fot. Frombork – gród Kopernika

Autor: K. Kantor/PAP
Redakcja: A. Niebojewska/M. Rutynowski

Więcej w Frombork
opis
Wieczorem we Fromborku światowa prapremiera musicalu „Kopernik”

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu; sprawował funkcję kanonika warmińskiego, ale był też lekarzem, ekonomistą, prawnikiem a wolnych chwilach badał kosmos. Jego życie i bogatą działalność...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV