Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Michał Wypij odchodzi z Porozumienia. Wydał oświadczenie
Michał Wypij i Jan Strzeżek poinformowali w poniedziałek, że wraz z grupą młodych członków zarządu wystąpili z Porozumienia. Michał Wypij był wiceprezesem i posłem tej partii, a Jan Strzeżek – rzecznikiem prasowym.
Decyzja jest następstwem zawarcia przez ugrupowanie sojuszu z AgroUnią.
Wraz posłem Michałem Wypijem oraz przedstawicielami młodego pokolenia zasiadającego w zarządzie Porozumienia odeszliśmy dzisiaj z partii ze względu na brak akceptacji na sojusz z AgroUnią
– poinformował w poniedziałek Strzeżek w Sejmie.
Michał Wypij dodał, że wystąpił z koła parlamentarnego Porozumienia i będzie teraz posłem niezrzeszonym.
W niedzielę w Warszawie Zarząd Krajowy Porozumienia obradował ws. decyzji partii dotyczącej startu w wyborach. Prezes Porozumienia Magdalena Sroka poinformowała po obradach, że od Zarządu Krajowego Porozumienia otrzymała „zielone światło” w zakresie współpracy z Michałem Kołodziejczakiem i AgroUnią.
Porozumienie to partia, która powstała w 2017 roku z połączenia Polski Razem Jarosława Gowina i mniejszych środowisk. Do sierpnia 2021 roku pozostawała częścią Zjednoczonej Prawicy, a jej posłowie byli członkami klubu PiS. Wcześniej ugrupowanie opuściła część działaczy, największa grupa z Adamem Bielanem utworzyła Partię Republikańską. W grudniu 2022 roku Jarosław Gowin zrezygnował z przywództwa w Porozumieniu i został zastąpiony przez Magdalenę Srokę. Porozumienie ma w Sejmie koło parlamentarne, do którego dotąd należało 5 posłów. (PAP)
Michał Wypij przesłał oświadczenie do mediów. Poniżej prezentujemy jego treść.
„Szanowni Państwo
5 lutego 2023 r. postanowiłem opuścić szeregi partii Porozumienie. Podjąłem niełatwą decyzję, która kończy bardzo ważny dla mnie okres w życiu politycznym. W tym też kontekście ograniczam współpracę ze środowiskiem, któremu wiele zawdzięczam i któremu pragnę w tej chwili bardzo gorąco podziękować.
Moje plany zmierzają w innym kierunku niż proponowany przez władze Porozumienia. Chcę z pełną determinacją poświęcić się pracy na rzecz Warmii i Mazur. Regionu, który zasługuje na znacznie więcej, niż to, co dziś oferuje mu polski rząd. Również reprezentacja regionu w centralnych strukturach decyzyjnych, w mojej ocenie, zawsze była niedostateczna i nieefektywna.
Będę szukał sojuszników i partnerów w realizacji mojej misji. To Warmia i Mazury będą decydować o wynikach wyborów. Zamierzam pracować ciężko i ponad podziałami. Przyszłość jest na wyciągnięcie ręki.”
Redakcja: K. Ośko za PAP