Mariusz Antolak: cała ziemia jest jadalnym krajobrazem
– Możemy w każdym zakątku naszego globu znaleźć miejsca, gdzie rosną jadalne rośliny – powiedział na antenie Radia Olsztyn dr Mariusz Antolak z Fundacji w Krajobrazie. Fundacja zajmuje się szeroko pojętą edukacją ekologiczną.
Cała ziemia jest jadalnym krajobrazem. Wystarczy trochę wiedzy, gdzie szukać roślin i co można z nich zjeść.
– wyjaśnił dr Mariusz Antolak.
W minionym roku członkowie fundacji odwiedzili 2 skrajne zakątki świata – wyspy islandzkie i Karaiby. W tych miejscach szukali różnych rozwiązań – zarówno w zakresie ogrodów społecznych, jak i jadalnych roślin.
Islandzkich ogrodów społecznych jest dużo, ale przydomowych – niewiele. Islandczycy nie lubią uprawiać roślin przy swoich domach, nie widzą takiej potrzeby, bo wszystko mogą kupić w sklepach. Uważają, że jest to trochę uwłaczające. Pojawiają się ogrody społeczne, w których miasto wydziela grządki, niewielkie przestrzenie, gdzie mieszkaniec może uprawiać rośliny samemu, ale miasto pomaga w tym, przygotowując przestrzeń – zwykle to 2 metry na metr. Oni przychodzą na gotowe, płacą drobny abonament. To jest naprawdę fajne rozwiązanie
– ocenił gość Bliższych Spotkań.
W naszym regionie ogrody społeczne są m.in. w Biesalu, Naterkach, Sząbruku, Unieszewie. To miejsca, w których mieszkańcy wspólnie uprawiają rośliny i wspólnie z nich korzystają.
W tym roku przenosimy się z gminy Gietrzwałd do gminy Stawiguda i gminy Purda. Ogrody społeczne pojawią się m.in. przy placówkach edukacyjnych w Stawigudzie, na plaży w Majdach, przy miejscu spotkań w Wymoju. Zbieraliśmy doświadczenia, teraz staramy się je przenieść na polski grunt i zobaczyć, jak można zrobić taki miks ogrodów społecznych.
A co warto uprawiać na parapetach i jak zachęcić najmłodszych do siania roślin?
Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej i Macieja Świniarskiego
Redakcja: K. Ośko