Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie znaczenie ma Święto Trzech Króli? Teolog odpowiada

fot. P. Getka

6 stycznia Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane świętem Trzech Króli. Święto przypomina o objawieniu się Boga całemu światu.

Święto Objawienia Pańskiego obok Wielkanocy należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. W Kościele zachodnim zwyczaj świętowania Epifanii, czyli Objawienia, przyjął się prawdopodobnie jeszcze przed upowszechnieniem się święta Bożego Narodzenia. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia – wyjaśnia teolog Katarzyna Kiejdo.

Do III w. dzisiejsze Święto Trzech Króli było bardziej znane na Wschodzie. Dopiero w IV w. oddzielono uroczystość Narodzenia Pańskiego, a 6 stycznia został dniem Objawienia Pańskiego. Gdzieś w VI w. doliczono się liczby trzech króli. Nazwano ich królami, a jeszcze później nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

00:00 / 00:00

Tego dnia w kościołach błogosławi się kadzidło oraz kredę, którą oznacza się drzwi domów, kreśląc inicjały Mędrców: K + M + B i cyfry kolejnego roku.

W województwie warmińsko-mazurskim planowanych jest także ponad 40 Orszaków Trzech Króli. Teolog zwraca uwagę na duchowe przeżywanie tego święta.

Ma ono rangę uroczystości. To jedno z kilku świąt obowiązkowych, jeśli chodzi o uczestnictwo w Eucharystii. Jest to też o tyle ważne wydarzenie, że jednymi z pierwszych ludzi, którym się objawił Chrystus, czyli Mesjasz, byli przedstawiciele świata pogańskiego, którzy wyruszyli za gwiazdą – czyli jakimś znakiem na niebie – nie wiedząc, kogo szukają.

00:00 / 00:00

Pokłon Mędrców złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym, Królem Wszechświata.
Jak mówi Katarzyna Kiejdo – mędrcy, którzy przybyli do Dzieciątka Jezus, złożyli mu dary. Wedle tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej oraz mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Dziś to wszystko możemy podziwiać, uczestnicząc w orszakach.

Faktycznie te jasełka uliczne są bardzo doprecyzowane i są bogate w kolory, ponieważ towarzyszą im 3 kolory jako symbole 3 kontynentów. Wiadomo, że w czasach Chrystusa tylko taki świat był znany. Mamy więc kolor czerwony jako symbol Europy, zielony – Azji i niebieski – Afryki. Te orszaki są barwne i dźwięczne, bo śpiewane są kolędy.

00:00 / 00:00

Uroczystość Trzech Króli kończyła Święta Godnie, jak dawniej nazywano święta Bożego Narodzenia, czyli czas od Wigilii do 6 stycznia.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w kościół, święto, Orszak Trzech Króli, Święto Trzech Króli, uroczystośc objawienia pańskiego
Do Olsztyna i innych miejscowości regionu wróciły Orszaki Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli wróciły po pandemicznej przerwie. Organizowane są w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego. W Olsztynie przygotowano Orszak Trzech Króli z udziałem Mikołaja Kopernika. Trzy orszaki...

Zamknij
RadioOlsztynTV