Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wysoka Brama w rękach miasta. Kiedy zaczną się prace przed nią?
Władze Olsztyna przejęły Wysoką Bramę – a kiedy zaczną prace na terenie bezpośrednio przed nią?
Olsztyn przejął zabytkową Wysoką Bramę wraz z przylegającym do niej budynku hostelu od PTTK. Wcześniej przedstawiciele ratusza dopatrzyli się nieprawidłowości w dokumentach wydanych pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. To stało się podstawą trwającej od 2019 r. ścieżki administracyjnej, która teraz zakończyła się zwycięstwem miasta.
Wystąpiliśmy do wojewody o stwierdzenie nieważności decyzji o przekazaniu Wysokiej Bramy. Wojewoda przychylił się do naszej decyzji, natomiast PTTK odwołało się do ministra rozwoju, który utrzymał decyzję wojewody. Wówczas PTTK złożyło skargę do sądu administracyjnego, który oddalił tę skargę
– relacjonuje Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna.
PTTK chce teraz przekonać miasto, by zezwoliło towarzystwu na dalsze prowadzenie hostelu w Wysokiej Bramie i przylegającym do niej budynku.
Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK jest jedną z największych organizacji społecznych w województwie, mamy 800 członków. Prowadzimy szeroką działalność i mówiąc wprost, przychody z obiektów to są środki na naszą działalność
– mówi Marian Jurak, prezes oddziału.
Miasto na razie nie zdradza, jakie podejmie decyzje. Na razie zleciło wycenę, która ma m.in. określić wartość nakładów poniesionych przez PTTK na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Przy tej okazji pojawia się pytanie – kiedy miasto zajmie się swoim terenem tuż przed Wysoką Bramą? W 2012 roku odkryto tam pozostałości średniowiecznych umocnień tzw. rondeli. Była to swego rodzaju archeologiczna sensacja, ale przez dekadę nic się z nią nie stało. Przykryto ją jedynie częściowo betonem, a częściowo niebieską płachtą.
Według mieszkańców i turystów taki widok nie przynosi miastu chluby.
Kilka miesięcy temu miasto zapewniało, że jesienią ogłosi przetarg na uczytelnienie ruin. Teraz Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza zapewnia, że przetarg będzie, ale trochę później.
Na przełomie grudnia i stycznia ogłosimy przetarg na przebudowę instalacji podziemnych – wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowniczych i ciepłowniczych – w pobliżu rondeli i tym samym pierwszy etap prac zmierzających do uczytelnienia rondeli w przyszłym roku będziemy mieli zakończony
– mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza.
Koszt tego pierwszego etapu szacowany jest na 1 mln 700 tys. zł.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski
Olsztyn przejął Wysoką Bramę i hostel. „Kwestie własności trzeba uporządkować”