Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci. Alarmujące dane
Lawinowo rośnie liczba dzieci, które odbierają sobie życie. W ciągu ostatnich 10 lat ta liczba wzrosła o 77 procent, a obecny rok jest jeszcze gorszy od poprzednich.
Takie dane przekazała Halszka Witkowska z Uniwersytetu Warszawskiego podczas konferencji pod tytułem „Dziecko ukryte za diagnozą”.
Ten rok wygląda podobnie, a nawet gorzej. Do września mieliśmy już 1500 prób samobójczych, czyli tyle samo, co w całym ubiegłym roku. Mamy podstawowy problem, że oceniamy problemy dzieci myśląc, że one są nieistotne, małe. A dzieci mierzą się z nimi po raz pierwszy. My, jako dorośli, powinniśmy przeprowadzać nasze dziecko, a nie mówić, że to mały problem.
Podczas konferencji rozmawiano także o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Tych zaburzeń diagnozuje się coraz więcej wśród dzieci, młodzieży, ale też osób dorosłych.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może uzyskać uczeń, który ma diagnozę spektrum autyzmu – w tym momencie jest to zespół Aspergera lub autyzm. Dostaje określoną liczbę godzin na rewalidację i pomoc. Przychodzi rodzic i otwarcie mówi, że widzi duże trudności u swojego dziecka, ale wie, że jeśli nie uzyska orzeczenia, to ta pomoc dziecku udzielona w szkole jego dziecku będzie niewystarczająca
– nie kryła Anna Kwiatkowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie.
Konferencja „Dziecko ukryte za diagnozą” odbyła się w Olsztynie.
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko