Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Nasila się proceder nielegalnego handlu ludźmi. „To bardzo poważny problem”
Rośnie problem nielegalnego zatrudniania i handlu ludźmi. W ostatnich miesiącach do Polski przyjechało wielu migrantów, którzy mogą stać się ofiarami nielegalnego procederu.
– Służby intensyfikują swoje działania, by chronić przyjezdnych – zapewnił zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski.
Monitorowany jest rynek pracy w Polsce i Ukrainie. Czynności kontrolne są prowadzone w kierunku osób, które podjęły zatrudnienie w Polsce i mogą być wykorzystywane z naruszeniem prawa.
Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Jak podaje Komenda Główna Policji, każdego roku przestępcy zyskują na handlu ludźmi około 32 miliardów dolarów.
– W ostatnim czasie ten proceder w Polsce się nasila, a gangi zajmujące się handlem ludźmi zaktywizowały się – zauważył prof. Wiesław Pływaczewski z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki UWM.
Werbowane są kobiety, w tym Ukrainki, które wykorzystywane są do procederu związanego ze sferą prostytucji. To jest bardzo poważny problem, o czym sygnalizują już policjanci z Polski i z Ukrainy. Są też potwierdzone doniesienia o porwaniach dzieci, które są sprzedawane do nielegalnych adopcji za granicę, m.in. do Stanów Zjednoczonych.
Tylko w Warmińsko-Mazurskiem inspektorzy pracy docierają rocznie do około 9 tysięcy nielegalnie zatrudnionych osób.
O zapobieganiu procederowi handlu ludźmi i nielegalnego zatrudniania rozmawiali w Olsztynie eksperci podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej. Została zorganizowana pod patronatem Radia Olsztyn z okazji przypadającego dziś Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wraz ze Strażą Graniczną opracowało również baner zawierający podstawowe informacje dotyczące zagrożenia handlem ludźmi i dane kontaktowe do Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK). Przygotowano wersję w języku polskim i języku ukraińskim.
Działa także strona internetowa www.handelludzmi.eu.
Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko