Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nielegalna praca cudzoziemców na Warmii i Mazurach

Fot. W-MOSG

Straż graniczna sprawdziła legalność zatrudnienia cudzoziemców na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Od stycznia do maja skontrolowano niemal 2 tysiące 200 obcokrajowców. Okazało się, że 256 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Najwięcej nielegalnie pracujących było obywateli Ukrainy – 47 procent. Na drugim miejscu byli Białorusini – 23 procent, a na trzecim Gruzini – 19 procent. Właściciele firm zatrudniali pracowników zza granicy bez zezwolenia oraz na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu. Przedsiębiorcy nie podpisywali też żadnych umów z cudzoziemcami.

Jak powiedziała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosława Aleksandrowicz,  najwięcej nielegalnych pracowników było  w branży budowlanej – 23 procent, produkcyjnej – 20 procent, usługowej – 17 procent i 11 procent w pośrednictwie pracy.

Od stycznia do kwietnia najwięcej uchybień było w powiecie olsztyńskim – 19 procent, mrągowskim – 14 procent, ełckim – 13 procent, oleckim – 10 procent oraz po 7 procent w iławskim, gołdapskim i ostródzkim.

Sądy z Warmii i Mazur wymierzyły przedsiębiorcom grzywny na sumę prawie 57 tysięcy złotych.

Największe uchybienie znaleziono w firmie pośredniczącej w zatrudnianiu. Właściciel agencji pracy z Dolnego Śląska kierował cudzoziemców do zakładu usługowego na terenie powiatu olsztyńskiego. Przedsiębiorca przyznał się do popełnienia wykroczenia i złożył wniosek o wymierzenie kary grzywny bez przeprowadzenia rozprawy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za W-MOSG

Więcej w sąd, cudzoziemcy, praca, Warmia i Mazury, straż graniczna, kontrola, kara, zatrudnienie, pracodawca, obcokrajowcy, grzywna
Więcej pracodawców chce zatrudniać niż zwalniać

Z raportu ManpowerGroup wynika, że 35 proc. pracodawców w Polsce planuje nowe rekrutacje, a 44 proc. nie przewiduje zmian w zespołach. Zwolnienia zapowiada 19 proc. pracodawców....

Zamknij
RadioOlsztynTV