Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Pomoc psychologiczna już na miejscu zdarzenia? Teraz to możliwe
Pomoc po przeżyciu traumy, wsparcie osób, które doświadczyły drastycznych zdarzeń, z którymi sobie nie radzą – to zakłada rozpoczynający się projekt mobilnego punktu pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych.
Skorzystać z pomocy zespołu specjalistów będą mogli mieszkańcy Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, ale także przebywający tu uchodźcy z Ukrainy.
To pomoc mobilna – oznacza, że specjaliści – psycholodzy, prawnicy czy pracownicy socjalni – będą przyjeżdżać bezpośrednio do osób, które wymagają wsparcia. Spotkania mogą się odbywać na miejscu zdarzenia, w domach lub w użyczonych lokalizacjach – jak ośrodki pomocy społecznej, straż, a nawet policja. My dojeżdżamy do osób, które są w potrzebie, nie oni do nas. Zakładamy, że chcemy przywrócić ludziom równowagę psychiczną
– powiedział Radiu Olsztyn koordynujący ten projekt psycholog Andrzej Kędzierski.
Wystarczy zadzwonić i umówić spotkanie w dowolnym miejscu – zaznacza Piotr Pniewski z Federacji FOSA.
Zakładamy, że to my chcemy być jak najbliżej ludzi, my chcemy do nich docierać w tych trudnych, traumatycznych sytuacjach, w sytuacjach, w których nie bardzo mogą sobie poradzić. Im chcemy oferować pomoc psychologiczną w interwencji kryzysowej, pomoc prawną oraz doradztwo socjalne.
Pomoc jest bezpłatna, a rejestracja nie jest wymagana. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 730 822 320 w dni powszednie od 14 do 21, a w dni wolne od 9 do 21.
Projekt jest prowadzony przez olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz federację FOSA.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Trudny dostęp do specjalistów i coraz większy kryzys psychiczny dzieci i młodzieży
- Olsztyn wdraża nowatorski projekt wsparcia rodziców wcześniaków i noworodków
- Jak pomóc dzieciom z zaburzeniami emocji? "Kluczowa jest współpraca z rodzicami"
- Kolejne miejsce pomocy psychologicznej dla młodzieży. "Zapełniamy białe plamy"