Szkolenie żołnierzy w Węgorzewie z udziałem szefa MON
Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczy w pierwszym szkoleniu ochotników dobrowolnej służby wojskowej. Zgłoszenia do nowego typu służby nadsyłać można od 21 maja. Do tej pory spłynęło ich już ponad 3500 – poinformowało ministerstwo.
Mariusz Błaszczak zainaugurował pierwsze szkolenie ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w siedzibie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie).
Uroczysta inauguracja Dobrowolnej Zasadniczej Służby z udziałem Szefa @MON_GOV_PL ❗ Elewi którzy rozpoczynają szkolenie w jednostce @16Dywizja otrzymali dziś broń i rozpoczną dziś #szkolenie💪❗ pic.twitter.com/wlnyV5FBw3
— 16 Dywizja Zmechanizowana (@16Dywizja) June 6, 2022
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowy typ służby wojskowej – obok służby zawodowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej – wprowadzony przez obowiązującą od kwietnia ustawę o obronie ojczyzny.
Od momentu uruchomienia przyjmowania deklaracji tj. 21 maja br. do nowego rodzaju służby złożono ich już ponad 3500. Rozpoczynające się szkolenia dobrowolnej służby wojskowej odbywać się będą w turnusach w 16 jednostkach w całym kraju przez 28 dni. Pozwolą one zdobyć ochotnikom niezbędne umiejętności.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni, po którym przewidziane jest złożenie przysięgi wojskowej. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w danej jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania). Żołnierze pełniący ten rodzaj służby otrzymają w okresie szkolenia wynagrodzenia w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego – 4560 zł. Ponadto, będą uprawnieni do 2 dni urlopu za każde 30 dni pełnienia służby.
Po służbie zasadniczej żołnierze będą mogli trafić do rezerwy aktywnej (po złożeniu odpowiedniego wniosku; bez niego – do rezerwy pasywnej), do WOT, a także ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze. Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również otrzymywać pierwszeństwo w rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej – po spełnieniu pozostałych wymagań na dane stanowisko. Dobrowolna służba zasadnicza wlicza się także do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.
Rekrutacja do dobrowolnej służby odbywa się za pomocą portalu zostanzolnierzem.pl, a także w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Po wysłaniu zgłoszenia i kontakcie ze strony rekruterów cała procedura rekrutacyjna ma trwać maksymalnie 2 dni.
Zachęcamy do nowego rodzaju służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To możliwość zdobycia ciekawych doświadczeń, rozpoczęcia kariery w #WojskoPolskie i służby dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Więcej o służbie na portalu https://t.co/d3jRuPsDox pic.twitter.com/5gGDld2JAW
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 21, 2022
Uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach i dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność. Zapisano w niej, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, „uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”.
Zgodnie z ustawą Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co cztery lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.
Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.
Autor: M. Małecki (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska
Płk Bryś: 3 tysiące osób chce wstąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej