Olsztyn, Polecane, Aktualności, Regiony
Sąd w Olsztynie zdecydował. Dzieci z Ukrainy będą miały tymczasowych opiekunów
Olsztyński sąd wydał pierwsze decyzje o ustanowieniu opiekunów tymczasowych dla ukraińskich dzieci, które przekroczyły granicę polską bez rodziców, w towarzystwie krewnych. Umożliwiła to ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na ten kraj.
Dotychczas do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynęły dwa wnioski o ustanowienie tymczasowego opiekuna dla małoletnich obywateli Ukrainy. Zostały one rozpatrzone w miniony piątek w wydziale rodzinnym i nieletnich. – W obydwu sprawach został ustanowiony opiekun tymczasowy – poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Dotyczy to m.in. rodzeństwa z okolic Kijowa, które znalazło schronienie niedaleko Gietrzwałdu. Dziewczynka w wieku 11 miesięcy i jej 15-letni brat przyjechali do Polski w pierwszych dniach wojny, z babcią i z dziadkiem. O sprawowanie pieczy nad nimi wystąpiła babcia, a wniosek pomogli jej przygotować urzędnicy z gminnego ośrodka pomocy społecznej. Następnego dnia po złożeniu wniosku, sąd ustanowił ją opiekunem tymczasowym dla wnuków.
Jak przekazał sędzia Dąbrowski-Żegalski, do pozostałych sądów rodzinnych okręgu olsztyńskiego w minionym tygodniu trafiło łącznie pięć spraw, wszczętych na wniosek lub z urzędu o ustanowienie opiekuna tymczasowego.
Cztery sprawy wpłynęły do Sądu Rejonowego w Giżycku i jedna do Sądu Rejonowego w Mrągowie. Postępowanie w Mrągowie zakończyło się wydaniem postanowienia o ustanowienie opiekuna tymczasowego, sprawy wszczęte przed Sąd Rejonowy w Giżycku są jeszcze w toku
– dodał.
Na mocy specustawy opiekuna tymczasowego sąd może ustanowić dla małoletniego obywatela Ukrainy, który – w związku z konfliktem zbrojnym – przybył na terytorium Polski bez opieki osób dorosłych, które zgodnie z prawem byłyby za niego odpowiedzialne.
W praktyce dotyczy to dzieci, które przekroczyły polską granicę bez rodziców, w towarzystwie krewnych lub znajomych. Opiekuna tymczasowego ustanawia sąd opiekuńczy – powinien on być ustanowiony przede wszystkim spośród krewnych, powinowatych „lub innych osób dających rękojmię należytego wykonywania obowiązków opiekuna”.
Opiekun tymczasowy to osoba, która będzie sprawowała faktyczną opiekę nad dzieckiem i będzie mogła je reprezentować – zapisać do szkoły, pójść do lekarza czy pobrać świadczenia przysługujące dziecku. Sprawuje też pieczę nad jego majątkiem. Z kolei nadzór nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego sprawuje jednostka pomocy społecznej.
Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak