Rewolucja w telewizji naziemnej. Trzeba się liczyć z wymianą odbiorników
W przyszłym roku naziemna telewizja cyfrowa zmieni standard nadawania. Oznacza to, że za darmo będziemy mogli odbierać więcej programów w lepszej jakości dźwięku i obrazu.
Chociaż na rynku mamy coraz więcej dostawców programów telewizyjnych, to wielu Polaków nadal korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej. Eksperci szacują, że może to być ponad dwa miliony gospodarstw domowych. W przyszłym roku, jakość dźwięku i obrazu będzie jeszcze lepsza. Stanie się tak za sprawą zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2/HEVC, który pozwoli na zwiększenie oferty programowej.
Oznacza to, że emisję niektórych programów telewizji naziemnej w Polsce trzeba przenieść na inne częstotliwości niż obecnie używane. Zmiany będą następowały w czterech etapach:
Pierwszy: od 28 marca. Obejmie on południowo-zachodnią Polskę. Etap drugi od 25 kwietnia swoim zasięgiem obejmie województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, część mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Trzeci etap, rozpocznie się 23 maja i dotyczyć będzie mieszkańców Polski centralnej, a także województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ostatni, czwarty wystartuje 27 czerwca, zmiana standardu nadawania wprowadzana będzie na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie.
Co oznacza to w praktyce? Jeżeli mamy odbiornik wyprodukowany po 2017 roku, z odbiorem nowego standardu dźwięku i obrazu nie powinno być problemu.
Niektóre kanały telewizyjne już nadawane w sygnale testowym. By to sprawdzić, wystarczy przestroić nasz odbiornik. Jeżeli telewizor będzie odbierał sygnał DVB-T2 w standardzie rozszerzonym HEVC, wówczas takie oznaczenie zobaczymy na ekranie.
Więcej informacji o planowanych zmianach można znaleźć na stronie: https://www.tvp.info/57242859/nowy-sygnal-telewizji-naziemnej-w-polsce-odbiorcy-musza-przygotowac-sie-na-zmiany
Redakcja: Ł. Sadlak/akt.tek