Jak leczyć choroby układu oddechowego i układu krążenia w czasie pandemii? W Olsztynie trwa konferencja lekarzy
Jak leczyć choroby układu oddechowego i układu krążenia – zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. O tym od piątku dyskutują w Olsztynie lekarze z Warmii i Mazur, ale też z innych części Polski.
Konferencję „Pulmonologiczno-Kardiologiczne Przypadki Kliniczne” zorganizowała Fundacja Pulmonologia dla Warmii i Mazur wraz z Warmińsko-Mazurską Izbą Lekarską. Prezes Fundacji Stanisław Ejdys podkreśla, że w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem problemy dotyczą zarówno układu oddechowego, jak i układu krążenia.
Pulmonologia wiąże się też z kardiologią. To nie są odrębne dziedziny, to się łączy w jedną całość
– podkreśla prezes Fundacji Stanisław Ejdys.
Dużą część konferencji poświęcono leczeniu chorych na COVID-19. Specjaliści przypominają, że skutecznego lekarstwa wciąż brak. Podkreślają również, że ciężkie przypadki omawiane przez lekarzy to wyłącznie osoby nieszczepione.
Jest to choroba śmiertelna dla niektórych, nawet dla osób, które wcześniej były całkiem zdrowe i na nic nie chorowały. Szczepieni przeciwko COVID-19 nie umierają, nie trafiają do szpitali. Wprawdzie chorują – ale chorują znacznie lżej
– mówi pulmonolog profesor Anna Doboszyńska.
Podczas konferencji omawiano także przypadki, gdy zakażenie koronawirusem wywołuje poważne problemy w układzie krążenia.
Kardiolodzy też obserwują zmiany związane z COVID-em – zmiany w czynności układu krążenia, funkcji serca. Mówią też o chorobie zakrzepowo-zatorowej. O zatorowości i zakrzepicy w przebiegu COVID-u, gdzie wyniki leczenia są dramatycznie złe
– relacjonuje profesor Doboszyńska.
W olsztyńskiej konferencji naukowej bierze udział około 200 lekarzy.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska