„Pozytywne sposoby nie przynoszą zamierzonych efektów”. O szczepieniach w Porannych Pytaniach
Pozytywne metody zachęcania do szczepień przestały działać – przyznawał w Porannych Pytaniach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Z danych Urzędu Wojewódzkiego wynika, że dotychczas przeciwko COVID-19 zaszczepiło się około 47 procent mieszkańców Warmii i Mazur.
Dokładnie zaszczepionych jest 594 tysiące osób. Wojewoda Artur Chojecki mówił na antenie Radia Olsztyn, że do szczepień może zachęcać jedynie rosnąca obawa przed zakażeniem.
Jak się człowiek przestraszy, to podejmuje różne działania zaradcze i szkoda, że tak się dzieje. Inne, pozytywne sposoby nie przynoszą zamierzonych efektów. Zauważyliśmy, że gdy wskaźniki zakażeń poszły w górę, to także zainteresowanie szczepieniami także
– wyjaśniał wojewoda.
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, najniższy poziom wyszczepienia w regionie – niecałe 30 procent – jest w gminie Prostki. Najwyższe poziomy – powyżej 55 procent – są w Działdowie i Olsztynie.
Wojewoda warmińsko-mazurski podkreślił, że jesteśmy przygotowani do uruchomienia znacznie większej liczby łóżek covidowych. W ostatnich dniach widać rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w regionie, a także wzrost liczby zajętych łóżek. Obecnie w regionie leczonych jest blisko 40 pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba dostępnych łóżek to prawie 200.
Wojewoda Artur Chojecki zapewniał, że tę liczbę można zwiększyć, ale też podkreślał, że będzie to odbywało się kosztem innych pacjentów.
W trzeciej fali byliśmy gotowi do przyjęcia nawet 1 500 chorych. Odtworzenie takiej liczby jest możliwe, ale wolelibyśmy tego uniknąć. To się odbywa wtedy kosztem innych pacjentów. Dobrze by było, gdyby te łóżka pozostały do dyspozycji innych pacjentów
– wskazywał.
W regionie rośnie też liczba osób ciężko przechodzących zakażenie. Zajętych jest 11 respiratorów dla chorych na COVID-19.
Posłuchaj Porannych Pytań
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski