Aktualności, Aplikacja mobilna
Długa lista nakazów i zakazów. Nowe przepisy dotyczą hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Reguluje on status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz siłą mięśni, które mogą poruszać się po drogach publicznych.
Projekt wprowadza pierwszeństwo pieszego poruszającego się chodnikiem lub drogą dla pieszych nad kierującym hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO). Kierujący tymi pojazdami będą zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego
– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Regulacje zawarte w projekcie ustawy zabraniają m.in.
- kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h
- kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
- przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów
- pozostawiania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Nie wszędzie można zaparkować hulajnogę elektryczną
Projekt ustawy wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni
- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika
- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
W nowelizacji wskazano ponadto wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny bądź miejski.
Nowe przepisy – nowe obowiązki
- za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 złotych
- przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł
- za kierowanie pod wpływem alkoholu mandat wyniesie od 300 do 500 zł
- naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku będzie oznaczało mandat 100 zł
- za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu przewidziano karę w wysokości 350 zł
Autor: B.Świerkowska-Chromy za gov.pl