Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Artur Chojecki: Przejście szkół na nauczanie zdalne lub hybrydowe jest przewidziane w przepisach prawa
„To była dobra, potrzebna i konieczna decyzja” – tak otwarcie pierwszego września niemal wszystkich szkół w tradycyjnej formie ocenia wojewoda warmińsko-mazurski.
Artur Chojecki przekonywał o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn:
Fakt pierwszy jest taki, że grubo ponad 99% szkół rozpoczęło nauczanie w sposób stacjonarny i w taki sposób je kontynuuje. Te pojedyncze przypadki to sytuacje oczywiście, które się pojawiły i są przewidziane w przepisach prawa, w rozporządzeniach ministra edukacji narodowej, głównego inspektora sanitarnego. Szkoły przechodzą na jakiś okres na nauczanie zdalne czy hybrydowe i nic tutaj specjalnego się nie dzieje w związku z tym.
W tej chwili zdalnie lub hybrydowo nauka odbywa się m.in. w Liceum nr 12 w Olsztynie, szkole podstawowej w Ostródzie, Liwi, Rozogach, Lubawie, Pasłęku i Prątnicy.
W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda Artur Chojecki uaktualnił również liczbę zakażonych w województwie – wzrosła ona do 1045 przypadków. To oznacza, że od czwartku zdiagnozowano 18 nowych zakażeń.
Wojewoda warmińsko-mazurski odniósł się także do kolejnej edycji programu Maluch +. Przewiduje on dopłatę w wysokości około 30 tysięcy złotych do jednego miejsca w żłobku.
Artur Chojecki apelował do samorządowców, by próbowali skorzystać z założeń programu Maluch+:
Ten wskaźnik „użłobkowienia” – tak go nazwijmy – nie wygląda w naszym województwie najlepiej. To jest około 15% przy średniej krajowej 25%. Mamy jeszcze dużo do zrobienia.
Pozyskane dofinansowanie może zostać przeznaczone zarówno na rozwój infrastruktury, jak i na bieżące funkcjonowanie miejsc opieki nad maluchami, w tym na koszty wyżywienia, zatrudnienia personelu, doposażenia oraz zakup środków higienicznych. W skali kraju na ten cel przeznaczono 450 milionów złotych.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Arturem Chojeckim
Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko