Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm.
Zakończyła się bitwa pod Heilsbergiem. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjechało ponad 300 rekonstruktorów
W Lidzbarku Warmińskim zakończyło się dwudniowe wydarzenie upamiętniające bitwę z 1807 roku między wojskami napoleońskimi a sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi.
Walczyło w niej 55 tysięcy Francuzów oraz 80 tysięcy Rosjan i Prusaków. W tym roku do Lidzbarka Warmińskiego przyjechało ponad 300 rekonstruktorów. W obozie można było spotkać również panie zajmujące się historyczną rekonstrukcją strojów z XIX wieku. Napoleon przyczynił się bowiem do rozwoju mody, suknie szyto tylko z francuskich materiałów – mówi Dorota Markowska-Bochenek z Krakowa, członkini Stowarzyszenia Krynolina.
Napoleon chciał rozruszać francuską gospodarkę. Oczywiście, każda pani chce wyglądać modnie i być przedstawiona na dworze cesarskim. Nie można było tam być dwa razy w tej samej sukni, dlatego trzeba było zamawiać następne partie francuskiego jedwabiu
– dodawała Dorota Markowska-Bochenek.
Przed rekonstrukcją bitwy odbył się pokaz strojów z okresu Empire. Publiczność podziwiła stroje pań, które swoim hobby spełniają marzenia z dzieciństwa. – Lubimy historię i ładne ubrania. Pasjonuje nas historia, a kiedy byłyśmy młodsze, to większość z nas chciała być księżniczką – opowiadały Katarzyna Steciwa ze Szczecina, Dorota Markowska – Bochenek z Krakowa i Wioletta Krewniak z Gdańska.
Autor: Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz
Redakcja: A. Dybcio
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Piknik zamiast bitwy. Wojska napoleońskie w Lidzbarku Warmińskim
- Nowe Miasto Lubawskie świętuje 105. rocznicę powrotu do Polski. "To cenna lekcja historii"
- Szymon Drej o Dniach Grunwaldu i inscenizacji bitwy z 1410 roku
- Za kilka dni pod Grunwaldem rekonstruktorzy odtworzą bitwę z 1410 roku [PROGRAM]