Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Dziś Niedziela Palmowa. Obchodzimy też Światowy Dzień Młodzieży
Niedziela Palmowa zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona przybycie Chrystusa do Jerozolimy. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia.
Od 1986 roku w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji.
Niedziela Palmowa znana jest w Kościele od końca IV wieku. Obchodzono ją uroczyście w Jerozolimie. Dziś wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na ulicach słano wówczas gałązki palmowe, które symbolizowały wjazd króla, Mesjasza. Tak rozpoczynają się ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa – na siedem dni przed zmartwychwstaniem. W Wielkim Tygodniu od radosnego „Hosanna” Niedzieli Palmowej przejdziemy do męki, śmierci i zmartwychwstania.
W Niedzielę Palmową w kościołach czytana jest Męka Pańska. Dziś zwykle nie ma kazań. Wierni są za to zaproszeni do rozważania tego, co spotkało Chrystusa. Czytanie Męki Pańskiej ma uświadomić katolikom, że to z powodu naszej nieprawości, grzechu Jezus oddał życie, aby nas wybawić. Księża podkreślają, że wystarczy dać się poprowadzić obchodom Wielkiego Tygodnia, by stać się uczestnikiem misterium Jezusa.
Dziś przynosimy do kościoła palmy, które są święcone. Czytania mszalne kolejnych dni Wielkiego Tygodnia mają przypominać następne fakty z życia Chrystusa. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania. Jezus te dni spędzał w Jerozolimie i nauczał w świątyni.
Najważniejszym okresem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne, od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę po zmroku. Obejmuje ono celebrowaną w Wielki Czwartek Mszę Wieczerzy Pańskiej, Sprawowaną w Wielki Piątek liturgię Męki Pańskiej oraz uroczystą Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę. Triduum zakończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Od 32 lat w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Młodzieży. Co roku jest on przeżywany lokalnie w diecezjach. Co trzy lata w wybranym miejscu na świecie z papieżem. Tegoroczny Dzień Młodzieży jest przygotowaniem do przypadających w styczniu przyszłego roku Światowych Dni Młodzieży w Panamie. ŚDM ustanowił święty Jan Paweł II. Papież Polak chciał w ten sposób podkreślić, że młodzi mają ważne miejsce w Kościele.
Redakcja: A.Podbielska/BSChromy za IAR