Grzyby, które mają właściwości lecznicze
Niezwykle popularne w Polsce grzyby nie mają wielu składników odżywczych. Są jednak dostępne na rynku gatunki, które pomagają w zwalczaniu nawet najcięższych chorób, a ich cena nie przyprawia o zawrót głowy.
Najbardziej znanym przykładem leczniczego grzyba jest boczniak. Często mijamy go na sklepowych półkach, nie wiedząc, co można z nim zrobić. Jego konsystencja jest zwarta, idealnie nadaje się do wegetariańskich flaczków, a obtoczony w jajku i bułce tartej smakuje wyśmienicie po usmażeniu.
Mało, kto wie, że boczniak jest zaliczany do grzybów leczniczych. Obniża poziom cukru i cholesterolu. Jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin i soli mineralnych. Spożywanie boczniaków pomoże uzupełnić niedobór wapnia, żelaza, magnezu oraz fosforu. Boczniaki wspomagają walkę z nowotworami uczestnicząc w niszczeniu komórek nowotworowych. Jeśli zdecydujemy się włączyć te grzyby do naszego menu, wybierajmy okazy o mniejszych kapeluszach.
Kolejny grzyb, który w Polsce dostępny jest w postaci preparatów, to reishi. Znany jest także, jako „grzyb nieśmiertelności”, a w naszym kraju figuruje pod nazwą „lakownica lśniąca”. Lekarz medycyny oraz ekspert w dziedzinie medycyny naturalnej, Waldemara Ostrowska zapewnia, że „reishi zawierają w sobie bardzo dużo substancji biologicznie aktywnych i właśnie te substancje sprawiają, że preparaty z grzybów reishi wspierają nas mocno w stosowanych terapiach medycznych, w zachowaniu zdrowia oraz w zahamowaniu rozwoju komórek rakowych”.
Inne działanie tych grzybów to wspomaganie serca i wątroby oraz nerek. Ich smak jest słodki, czasem gorzkawy. Reishi używane są także w kosmetyce, a znajdziemy je w kremach i serum do twarzy.
Kolejnym grzybem, którego z powodzeniem możemy polecić, jest shiitake. Jego zwarta konsystencja i kwaskowy smak znalazły uznanie w wielu restauracjach, gdzie dodawany jest on do zup i dań głównych. Shiitake możemy kupić świeże i suszone, a to drugie zawiera w sobie ogromną ilość potasu i niacyny (B3) kojącej nerwy. W Polsce shiitake możemy spotkać pod nazwą „twardnika japońskiego”. Podobnie jak inne grzyby lecznicze, wspomaga układ immunologiczny do zwalczania komórek rakowych, leczy przeziębienie i zapobiega starzeniu się skóry. Uczestniczy także w problemach chorób serca otyłości, ale także w walce z problemami seksualnymi.
Autor: PAP Life
Redakcja BSChromy