Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koalicja PO-PSL w olsztyńskiej radzie miasta traci kolejnego radnego. Z klubu odeszła radna Platformy Danuta Ciborowska

Danuta Ciborowska odeszła z klubu olsztyńskich radnych Platformy Obywatelskiej

W ubiegłym roku zrobił to Tomasz Głażewski, który związał się z Nowoczesną. To wtedy koalicja straciła większość w radzie. We wrześniu taki krok podjęła radna PSL Maja Antosik.

Teraz odeszła Danuta Ciborowska, która tak uzasadnia swoją decyzję.

Czynię to z ogromną przykrością, ponieważ byłam i chcę być nadal członkiem Platformy Obywatelskiej, natomiast nie mogę pracować już dłużej w klubie z powodu braku jakichkolwiek możliwości porozumienia z jedną z osób z klubu. Metody tej osoby i stosowane naciski spowodowały, że podjęłam taką, ostateczną, choć bardzo trudną decyzję.

Danuta Ciborowska dodaje, że odeszła z klubu, żeby zwrócić uwagę na problem w strukturach Platformy Obywatelskiej.  – To problem, który trwa od wielu lat. On nie pojawił się w ciągu ostatnich miesięcy – podkreślała była radna PO.

Konflikt z przewodniczącą rady miasta?
Nieoficjalnie mówi się o konflikcie Danuty Ciborowskiej z przewodniczącą rady Haliną Ciunel. W ratuszowych kuluarach podkreśla się też zachowanie członków Platformy Obywatelskiej podczas grudniowego głosowania nad wnioskiem PiS o odwołanie przewodniczącej. Wówczas, mimo iż głosowanie było tajne, miało dochodzić do wewnątrzpartyjnej kontroli. Nieoficjalnie wiadomo, że radni Platformy sprawdzali, czy ich klubowi koledzy na pewno chcieli odrzucenia wniosku. Niesubordynacja miała oznaczać konsekwencje. Prawo i Sprawiedliwość w olsztyńskiej radzie ma 7 głosów. To oznacza, że 4 radnych z innych ugrupowań zagłosowało przeciwko Halinie Ciunel. Jak twierdziła w grudniu sama przewodnicząca, było to działanie stricte polityczne. Podkreślała również, że domyśla się, kto mógł zagłosować za odwołaniem jej z posiadanej funkcji.

PiS nie zabiega o pozyskanie dodatkowego głosu
Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Babalski zapewnił tymczasem, że PiS nie będzie chciało pozyskać głosu Danuty Ciborowskiej. – W chwili obecnej w naszym klubie nie prowadzimy takich rozmów – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn.

Czy Ciborowska pozostanie w strukturach PO?
Choć odejście z klubu radnych wiąże się z automatycznym odejściem z partii, to Danuta Ciborowska podkreśla, że będzie się ubiegać o możliwość pozostania w strukturach Platformy Obywatelskiej. Byłoby by to jednak wydarzenie bezprecedensowe.

Rozkład sił w radzie miasta
W 25-osobowej radzie miasta Olsztyna klub PO ma 6 radnych, PiS – 7 radnych, klub prezydenta Piotra Grzymowicza i byłego prezydenta Czesława Małkowskiego – po 4 radnych, a Nowoczesna i SLD – po 1 radnym. Są też 2 radne niezależne.

Polityczna kariera Danuty Ciborowskiej
W swojej politycznej karierze Danuta Ciborowska była m.in. sekretarzem rady wojewódzkiej i członkinią rady krajowej Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1999 weszła w skład rady krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1993–2005 sprawowała mandat posła na Sejm II, III i IV kadencji z ramienia SLD, wybranego w okręgach olsztyńskim i elbląskim. Od maja do lipca 2004 była posłem do Parlamentu Europejskiego.

 

(lew/bsc)

Więcej w Rada Miasta, ratusz, PO, Platforma Obywatelska, radna
Janusz Cichoń: chcemy rzetelnej debaty na temat działań rządu. Mam nadzieję, że psucie państwa się skończy

- Prawo i Sprawiedliwość odmawia nam debaty na ważne problemy dotyczące naszego kraju. Działania podejmowane przez rządzących nie służą Polsce, nie służą suwerenowi. - powiedział w...

Zamknij
RadioOlsztynTV