Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Cichoń: chcemy rzetelnej debaty na temat działań rządu. Mam nadzieję, że psucie państwa się skończy

Janusz Cichoń

– Prawo i Sprawiedliwość odmawia nam debaty na ważne problemy dotyczące naszego kraju. Działania podejmowane przez rządzących nie służą Polsce, nie służą suwerenowi. – powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Janusz Cichoń – poseł Platformy Obywatelskiej i były wiceminister finansów.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm odrzucił – złożony przez Platformę Obywatelską – wniosek o odwołanie ministra środowiska Jana Szyszko. Ciężko było jednak oczekiwać innego wyniku głosowania.

– Wiemy, że PiS ma większość i w zasadzie robi, co zechce. Trudno sobie też wyobrazić, żeby łatwo godził się na tego typu rozwiązanie. Dla nas to była okazja do merytorycznej rozmowy na temat tego, co minister środowiska – w domyśle ochrony środowiska jednak – robi. 

Wniosek o odwołanie ministra Szyszko był kolejnym w tym roku, który złożyli politycy PO. Wcześniej podjęto próby odwołania m.in. ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. W kolejce czeka złożony już wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, który będzie przedmiotem debaty parlamentarnej na początku kwietnia. Zdaniem posła PO rządzący – mając większość – nie liczą się ze zdaniem opozycji.

– Ośmieszamy się na międzynarodowym polu coraz bardziej. Do tego dochodzą działania w kraju od ministra Szyszki, Błaszczaka, Morawieckiego, czy Glińskiego. Można mnożyć przykłady działań, które są dowodami tego, że demolujemy państwo. Na to się zgodzić nie możemy. Poza tym wyborcy oczekują takiej debaty i rzetelnej informacji na temat działań rządu.

Janusz Cichoń dodał, że sondaże dowodzą, że PiS musi zacząć liczyć się z opinią publiczną w większym stopniu. Odniósł się także do wzrastającego poparcia dla PO, która wysuwa się na pozycję lidera opozycji, pozostawiając powoli w tyle Nowoczesną, której lider – Ryszard Petru – nie krył rozżalenia z powodu braku konsultacji wniosku o wotum nieufności z jego ugrupowaniem.

– Najistotniejsze jest to, że opozycja w sumie ma nieco więcej głosów niż PiS. To jest też przyczynek do tego, żeby z pewną większą refleksją i większym dystansem do swoich poczynań zaczął podchodzić PiS. Dobro państwa tego wymaga. Ryszardowi Petru brakuje trochę konsekwencji. Platforma Obywatelska jest największa siłą opozycyjną w parlamencie. Z tego wniosku politycy Nowoczesnej powinni tylko się cieszyć. Przypomnę, że odłożyliśmy w czasie złożenie tego wniosku po to, aby sam wniosek skonsultować także z opozycyjnymi klubami.

Polityk PO dodał, że celem debaty nie ma być wyłącznie krytyka działań rządu Beaty Szydło, ale również wskazanie kierunków, jakie nastąpią po zakończeniu rządów PiS-u. Powiedział także, że jest przekonany o poparciu wniosku przez Nowoczesną i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Do wysłuchania rozmowy z Januszem Cichoniem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

 

(apiedz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PO, Poranne Pytania, Platforma Obywatelska, Janusz Cichoń
Politycy PO przekonywali w Olsztynie o potrzebie obrony polskiego samorządu

Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu - przekonywali w Olsztynie politycy tej partii. Ich zdaniem zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV