800. rocznica chrystianizacji Prus
Historycy są zgodni: początki chrystianizacji Prus odbywały się w sposób pokojowy. Między innymi o tym mówili w Olsztynie naukowcy, zajmujący się epoką średniowiecza.
Profesor Grzegorz Białuński, który przedstawił żywoty pierwszych misjonarzy w Prusach, świętych biskupów Wojciecha i Brunona zwraca uwagę, że na przełomie X i XI wieku to oni zapłacili życiem za głoszenie wiary w Chrystusa. Przyznał, że sytuacja zmieniła się wraz z podbojem Prus przez Krzyżaków.
Zdaniem doktora Seweryna Szczepańskiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, również krzyżackie podboje miały początkowo niewiele wspólnego z chrystianizacją.
Z kolei Robert Klimek, historyk współpracujący z Ośrodkiem Badań Naukowych, mówił o rodowodzie najbardziej znanych sanktuariów Maryjnych na Warmii i Mazurach. Jako przykład podał Świętą Lipkę i Gietrzwałd. W czasach pruskich były one miejscami pogańskiego kultu. – Chrześcijańskie kościoły często stawały w miejscach, w których czcili swoje bóstwa Prusowie – wyjaśniał Robert Klimek.
Był on jednym z prelegentów konferencji pod hasłem „Polska 966 – Prusy 1216. Drogi Chrystianizacji”. Spotkanie historyków zorganizowały Ośrodek Badań Naukowych i Parafia Archikatedralna w Olsztynie. Okazją była przypadająca w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski.
(msoch/bsc)