Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalizacja sposobem na rozwój wsi

Specjalizacja sposobem na rozwój wsi. To najważniejszy wniosek drugiego Forum Odnowy Wsi, które odbyło się w Rynie.

Tą specjalizacją mają być wioski tematyczne – wyjaśnia Janusz Henzel, sołtys wsi Giże, która reklamuje się jako Mleczna Wieś Giże. Chodzi o to, żeby mieszkańcy samodzielnie wypracowali markę, która będzie kojarzyła się z miejscowością. W Giżach dominuje mleko i atrakcje związane na przykład ze sztucznymi krowami. Co roku jest tam także organizowany Dzień Mleka. Janusz Henzel dodaje, że jest to sprawdzony sposób na rozwój. Tego typu rozwiązania sami podpatrzyli w austriackich miejscowościach, które promują się na przykład jako „Makowa” i „Kowalska”.

Z takiej formy rozwoju korzysta już także m.in. wieś Sąpy – powiedział Radiu Olsztyn Karol Jóźniak, radny gminy Młynary. Mieszkańcy zdecydowali, że tematem wsi będzie „Babia dolina”. To dlatego, że w Sąpach… dominują kobiety. Pod tym hasłem organizują przede wszystkim warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których tworzy się lalki – „baby motanki”.

Ważnym elementem rozwoju wsi powinna być też spójna polityka budowlana – podkreśla doktor inżynier Katarzyna Kocur-Bera. Bo bardzo często małe miejscowości odpychają architektonicznie. Dodaje, że w tym przypadku wiele zależy jednak od urzędników, którzy wydają pozwolenia na budowę. Według Katarzyny Kocur-Bery wieś powinna stawiać na jednolitą i prostą zabudowę, która będzie kojarzyła się z sielskim charakterem miejsca. Takie rozwiązania urzędy wręcz powinny podsuwać mieszkańcom, którzy chcą się w danej wsi wybudować.

Urząd Marszałkowski zagospodarował już pieniądze na oddolne inicjatywy obywatelskie. W poprzednim rozdaniu – małe miejscowości dostawały po kilkanaście tysięcy złotych. Sołectwa będą mogły starać się także o dofinansowanie z Unii.

Do rozdania jest 300 tysięcy złotych. Są to środki z nowego Programu Odnowy Wsi.

Pieniądze z tego programu będą przekazane na różnego rodzaju inicjatywy społeczne, przede wszystkim na poprawę estetyki małych miejscowości. Z tych funduszy mogą powstać m.in. altany do wspólnych spotkań, miejsca do grillowania, czy świetlice wiejskie – powiedziała Radiu Olsztyn wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.

 Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

00:00 / 00:00

(mlewin/as)

 

Więcej w Slider, wieś, ryn, dofinansowanie, środki unijne, Giże
Wybrano najlepsze eko-sołectwo

Przez kilka tygodni zbierali stare telewizory, pralki, lodówki, zabawki elektroniczne i drukarki. Ci, którzy uzbierali ich najwięcej - otrzymali nagrody w konkursie Eko-Sołectwo - organizowanym przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV