Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorządowcy podsumowują i planują

Jak 2014 rok oceniają samorządowcy i co przygotowali dla mieszkańców w 2015 roku?

Dobre Miasto
Nowe przedszkole publiczne, modernizacja boiska przy szkole podstawowej numer 2 i budowa toru rowerowego – to najważniejsze inwestycje, które w przyszłym roku będą realizowane w Dobrym Mieście. Beata Harań, zastępca burmistrza, mówi, że nowa placówka będzie większa niż dotychczasowe i będzie miała oddział żłobkowy. Będzie można z niej skorzystać we wrześniu 2016 roku. Wtedy jedno z publicznych przedszkoli przejdzie kapitalny remont.

Działdowo
Pozyskanie gruntów pod nowe zakłady pracy – to jeden z głównych celów jakie na 2015 rok stawiają sobie samorządowcy z Działdowa. A jest taka możliwość – zapewniał Radio Olsztyn burmistrz Grzegorz Mrowiński. Twierdzi, że te ziemie można byłoby pozyskać od Agencji Nieruchomości Rolnych, a następnie powoli przekształcać je w uzbrojone, Specjalne Strefy Ekonomiczne. Jednak w tym przypadku jedna inwestycja wiąże się z kolejnymi – dodaje Grzegorz Mrowiński. W kolejnych latach miasto będzie ubiegało się także o dofinansowanie na zagospodarowanie brzegów rzeki Działdówki.

00:00 / 00:00

W Działdowie centrum wodne nie powstanie, bo wykonawca nie zdążyłby z budową do końca 2015 roku. A tylko w tym przypadku unia zwróciłaby pieniądze za tę inwestycję. Jednak według aktualnego burmistrza Grzegorza Mrowińskiego to dobrze, że tak się stało, bo – według niego – miasto nie poradziłoby sobie z takim ciężarem finansowym.

Most obrotowy w Giżycku. Fot. Łukasz Węglewski

Giżycko
Nowe kino, kładka nad Kanałem Giżyckim, zagospodarowanie brzegów Jeziora Niegocin i rondo na ulicy Obwodowej – to najważniejsze przyszłoroczne inwestycje Giżycka. – Nie uda się szybko skończyć remontu plaży miejskiej, ale chcemy wykonać jak najwięcej już w 2015 roku. W pierwszej kolejności trzeba przygotować niezbędną dokumentację – mówi burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

00:00 / 00:00

Zgodnie z koncepcją zwycięskiego projektu będzie to piaszczysta plaża z nowoczesną infrastrukturą. Nowa plaża miejska w Giżycku ma być oddana do użytku za 3 lata.

Gołdap
Zakończenie trwających inwestycji w Gołdapi jest najważniejszym zadaniem na przyszły rok – przyznaje Tomasz Luto, burmistrz miasta. To dokończenie budowy cmentarza i infrastruktury drogowej. Poza tym burmistrz zapowiada, że nowa Rada Miasta szuka oszczędności w budżecie, żeby wziąć udział w rozdaniu nowych funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przypomnijmy, że to pierwsza kadencja Tomasza Luty. Wcześniej Gołdapią przez 24 lata rządził Marek Miros.

Lidzbark
Zakończenie budowy obwodnicy Lidzbarka Welskiego i zagospodarowanie plaży miejskiej – to dwa najważniejsze zadania miasta zapisane w uchwalonym już przez radę budżecie na 2015 rok. Obwodnica Lidzbarka powstaje w ciągu trasy wojewódzkiej numer 544.

Ta inwestycja umożliwi nie tylko szybszy przejazd przez gminę, ale także zachęci przedsiębiorców do osiedlania się w Lidzbarku – zapewnia Maciej Sitarek, burmistrz miasta.

00:00 / 00:00

Łącznie obwodnica Lidzbarka Welskiego będzie kosztowała ponad 110 milionów złotych. Większość tej sumy to pieniądze z Unii Europejskiej. Z kolei na plaży nad jeziorem Lidzbarskim w 2015 roku ma powstać m.in. nowa zjeżdżalnia. W najbliższych latach samorządowcy chcą także udostępnić mieszkańcom bezpłatny bezprzewodowy Internet. Miałby on działać w domach, a nie tylko w tzw. punktach „Hot Spot”, czyli wybranych miejscach w mieście.

Nowe Miasto Lubawskie. Fot. Łukasz Węglewski

Nowe Miasto Lubawskie
Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w Nowym Mieście Lubawskim – to według burmistrza Józefa Blanka najważniejsza inwestycja minionego roku. Była konieczna, bo pod tym względem Nowe Miasto Lubawskie było zaniedbane – podkreśla burmistrz.

00:00 / 00:00

W ocenie Blanka kluczowe były również remonty dwóch najważniejszych ulic w mieście.

00:00 / 00:00

Samorządowcy zapowiadają, że w przyszłym roku remonty ulic także będą zadaniami priorytetowymi. Na część z nich udało się już pozyskać unijne dofinansowanie.

Olecko
Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Oleckie Wielkie – to najważniejsza inwestycja, którą radni Olecka uwzględnili w przygotowywanym budżecie miasta na 2015 rok. Ma to być kompleksowe przygotowanie brzegów jeziora dla turystów i mieszkańców – zapowiada burmistrz Wacław Olszewski.

00:00 / 00:00

Samorządowcy z Olecka chcą także odnowić budynki przy Lidze Obrony Kraju i Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. W planach jest także modernizacja budynku byłego hotelu przy stadionie miejskim. Rada miasta ma uchwalić projekt budżetu na styczniowej sesji. Burmistrz zastrzega jednak, że wydatki będą mniejsze niż w ubiegłych latach. Wszystko po to, żeby zostawić pieniądze niezbędne do wkładu własnego przy pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. Nabór ma bowiem zostać ogłoszony dopiero po letnich wakacjach.

Olsztyn
Dokończenie budowy linii tramwajowej – to według prezydenta Olsztyna najważniejsze wyzwanie na nowy rok. Budowa wciąż jeszcze trwa, co wiąże się z utrudnieniami na ulicach przede wszystkim w południowej części miasta. Miała zakończyć się w roku 2014, ale ze względu na problemy hiszpańskiego wykonawcy inwestycji miasto rozwiązało kontrakt, rozpisało nowe przetargi i całość przesunęła się na rok 2015.

Prezydent Piotr Grzymowicz przekonuje, że kolejnych przesunięć już nie będzie. Dziś jest to jeszcze uciążliwość, ale przekonamy się na koniec roku, że cały transport zbiorowy to będzie coś dla nas wszystkich bardzo przyjaznego – twierdzi.

Koszt budowy linii tramwajowej, wraz z wybudowaniem nowej ulicy Obiegowej i zakupem taboru, to ponad 100 milionów euro, z czego 85 procent dokłada Unia Europejska.

Olsztynek. Fot. Łukasz Węglewski

Olsztynek
Dokończenie multimedialnego muzeum Olsztynka jest najważniejszą inwestycją mijającego i przyszłego roku w mieście. Burmistrz Olsztynka, Artur Wrochna mówi, że zakończona jest już część budowlana. Teraz trzeba będzie stworzyć multimedialną wystawę. Muzeum ma rozpocząć swoją działalność w kwietniu.

Poza tym, w planach jest dalsza część modernizacji kanalizacji w mieście. Nowe inwestycje mają być też realizowane w mniejszych miejscowościach niedaleko Olsztynka – to m.in. kompleks rekreacyjno-sportowy w Waplewie i świetlica wiejska w Nadrowie. Artur Wrochna został burmistrzem Olsztynka po raz drugi.

Orzysz
Stworzenie nowego urzędu gminy przy ulicy Wojska Polskiego w Orzyszu – to najważniejsza inwestycja, którą planuje w przyszłym roku burmistrz, Zbigniew Włodkowski. Zagospodarowany zostanie stary hotel, który od lat straszy mieszkańców miasta. Poza urzędem gminy, siedzibę ma mieć tam również opieka społeczna i inne placówki gminne. – To ułatwi załatwianie urzędowych spraw – tłumaczy Włodkowski. Poza tym, odbędzie się reorganizacja administracyjna urzędu gminy. Zbigniew Włodkowski przyznaje, że to bezkosztowa inwestycja, która pozwoli dużo zaoszczędzić. To pierwsza kadencja Zbigniewa Włodkowskiego na stanowisku burmistrza Orzysza. Zastąpił Tomasza Sulimę.

Pasym
Kończący się rok nie był łatwy dla Pasymia, jak i całej gminy. Na samym początku były problemy z uchwaleniem budżetu, co spowodowało brak znaczących inwestycji. Burmistrz Pasymia Cezary Łachmański twierdzi, że w przyszłym roku władze miasta czeka wiele pracy. Są wyznaczone priorytety, lecz budżet, który jest właśnie opracowywany, nie jest idealny. Głównym celem jest modernizacja oczyszczalni ścieków, która tego bardzo potrzebuje. Celem władz miasta na przyszły rok jest również przygotowanie oferty dla inwestorów i w tym kierunku będą zmierzały działania władz miasta i gminy Pasym.

Pisz
Stabilizacja budżetu miasta to według burmistrza Pisza najważniejsze zadanie w przyszłym roku. Andrzej Szymborski tłumaczy, że trzeba spłacić długi zaciągnięte przy poprzednich inwestycjach, dlatego nowe nie mogą być zrealizowane. Należy też zabezpieczyć środki na wypłaty dla pracowników. W poprzedniej kadencji zaciągnięto 9 milionów złotych kolejnego kredytu. Andrzej Szymborski pożyczył natomiast od spółek gminnych ponad 2 miliony złotych, które trzeba spłacić do końca tego roku. Zostaje jeszcze 3,5 miliona złotych należności – na to póki co nie znaleziono środków. Andrzej Szymborski jest burmistrzem Pisza po raz pierwszy. Na stanowisku zastąpił poprzedniego włodarza, Jana Alickiego.

Marek Janiszewski. Fot. Ł. Węglewski

Reszel
W kończącym się 2014 roku, w Reszlu wykonano wiele zaplanowanych inwestycji. Burmistrz miasta podkreśla, że był to najlepszy rok jego kadencji, a inwestycje były wykonane z własnych środków i dofinansowań z Urzędu Marszałkowskiego i od wojewody. Najważniejszymi z nich są budowa miejsca spotkań dla mieszkańców, budowa alejek na cmentarzu oraz uzyskanie zgody na otwarcie centrum Alzheimera.

Burmistrz miasta Marek Janiszewski chce, żeby wszystkie przyszłe inwestycje były realizowane z własnych środków. Najważniejszymi zadaniami są rewitalizacja parku miejskiego, budowa drogi pielgrzymkowej Reszel – Święta Lipka, dokończenie remontu Domu Kultury oraz budowa budynku socjalnego. Burmistrz dodaje, że w planach są również remonty dróg i chodników oraz przebudowa skrzyżowania we współpracy ze starostwem i Zarządem Dróg w Olsztynie.

Szczytno
Wszystkie główne inwestycje zaplanowane na rok 2014 w Szczytnie zostały ukończone w wyznaczonym czasie. Głównym celem władz miasta była modernizacja wielu ulic i wszystko zostało wykonane dobrze i drogi służą już mieszkańcom i przejezdnym Jak mówi burmistrz Szczytna, Danuta Górska, plan rozwoju dróg będzie dalej realizowany w przyszłym roku, z naciskiem na obrzeża miasta. Burmistrz dodaje, że będzie realizowany również plan pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

(kpias/kdym/mlew/łw)

Więcej w samorząd, podsumowanie
2014 rok okiem dziennikarzy Radia Olsztyn

Jaki był ten rok? Co najważniejszego wydarzyło się w regionie - o tym postanowili porozmawiać sobie nasi dwaj koledzy - oddajmy im głos... Podsumowanie (łw)

Zamknij
RadioOlsztynTV