Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

44. rocznica śmierci Zbyszka Godlewskiego

Zdjęcie Edmunda Peplińskiego, które obiegło świat, przedstawia robotników niosących na drzwiach ciało zabitego w czasie Wydarzeń Grudniowych i okrytego pokrwawioną biało czerwoną flagą Zbyszka Godlewskiego.

17 grudnia 1979 roku w drodze do pracy, na wiadukcie kolejowym w Gdyni zginął elblążanin 18-letni Zbyszek Godlewski.

Młody mężczyzna dostał trzy kule – w brzuch i klatkę piersiową. Zginął z rąk żołnierza Ludowego Wojska Polskiego. Jest jednym z trzech mieszkańców Elbląga zabitych w czasie wydarzeń Grudnia ’70. Zbyszek Godlewski, podobnie Marian Sawicz i Waldemar Rebinin, pochowany jest w rodzinnym mieście na cmentarzu Agrykola.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Zbyszek Godlewski pracował w stoczni. 17 grudnia jak zwykle pojechał do Gdyni, ale do pracy nie dotarł. Zginął rano. Jego pogrzeb odbył w nocy z 18 na 19 grudnia w Gdańsku Oliwie. Nikt nie informował bliskich o okolicznościach tragedii.

– Widziałam go w drzwiach piwnicy prezydium przez chwilę – wspomina matka Zbyszka, Izabela Godlewska.

Prokurator nie zezwolił na wydanie zwłok rodzinie. Zbyszek Godlewski pozostaje w naszej pamięci także z dwóch innych powodów. Pierwszy – to zdjęcie, które stało się symbolem grudniowej rebelii. Słynna fotografia jego ciała niesionego na drzwiach ulicą Świętojańską obiegła cały świat. Drugi – to pieśń pt. Ballada o Janku Wiśniewskim, która jest właśnie o Zbyszku Godlewskim. (mstan/bsc)

Więcej w Elbląg, gdynia, Zbyszek Godlewski, Janek Wiśniewski, Grudzień 1970
Brak lodu sprzyja pracy w porcie morskim w Elblągu

Ciepła zima sprawiła, że Port Morski w Elblągu pracuje normalnie. Na Zalewie Wiślanym nie ma lodu, co pozwala pływać bez przeszkód zarówno barkom, jak i statkom....

Zamknij
RadioOlsztynTV