Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy producenci planują kiedy coś przestanie działać?

Fot. pixabay.com

Najpierw, w pierwszej połowie XX wieku ograniczono żywotność żarówki, teraz producenci programują awarie sprzętu po upływie określonego czasu.

Działanie takie nazywane jest planowym postarzaniem produktu. Zjawisko to nie sprzyja konsumentom, ale napędza gospodarkę – uważają ekonomiści i elektronicy. Biznes polega na tym, że musi generować zyski – przekonuje doktor Jacek Michalak z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. pixabay.com

Pierwsze planowe postarzanie produktu dotyczyło żarówki. Ta stworzona przez Edisona w 1880 roku miała żywotność około 1500 godzin, ale do 1924 roku udało się ją poprawić do 2,5 tysiąca godzin. Jednak przedstawiciele firm takich jak m.in. Philips i Osram postanowili wyznaczyć górną granicę życia żarówki. Po spotkaniu w Genewie ustalono, że będzie to 1000 godzin czasu pracy.

Planowanym postarzaniem produktu zainteresowała się już Unia Europejska. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, twierdzi, że wbudowane ograniczenie trwałości to strategia handlowa sprzeczna z zasadami zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Z kolei we Francji przyjęty został projekt ustawy, która przewiduje karę 2 lat więzienia i do 300 tysięcy euro grzywny za celowe wywoływanie awarii w produktach. (lew/bsc)

Więcej w awaria
Utrudnienia na ul. Pieniężnego z powodu pęknięcia rury

Nadal zablokowany jest pas ruchu ulicy Pieniężnego w Olsztynie w kierunku centrum, od Szrajbera do Piłsudskiego. Trwają prace przy naprawie pękniętej rury wodociągowej. Czynny jest tylko...

Zamknij
RadioOlsztynTV