Dzięki nadajnikom ornitolodzy zbadają zwyczaje bocianów
Trzy bociany z Ostoi Warmińskiej – jako pierwsze w Polsce – mają nadajniki telemetryczne.
Dzięki temu ornitolodzy mogą śledzić miejsca ich przebywania w sezonie lęgowym, poznać zwyczaje, a w przyszłości działać na rzecz ochrony tego gatunku. Wybranym do obserwacji bocianom nadano imiona Emilia, Adam i Sebastian, a już pierwsza doba monitoringu przyniosła zaskakujące informacje. Bocianica wyleciała na żerowisko już po 2.00 w nocy, a każdy z obserwowanych ptaków wybrał inne miejsce żerowania.
Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków powiedział, że wiedza o zwyczajach żerowiskowych bocianów jest wciąż niewielka. Wiadomo, że żerują w promieniu 2 kilometrów od gniazda. Chętnie poszukują pokarmu na podmokłych terenach, często w sąsiedztwie oczek wodnych. Wybierają zwykle łąki o niskiej roślinności, na których pasie się bydło, bo płoszy ono z trawy małe gryzonie i owady, na które bociany polują.
Nadajniki telemetryczne są jedną z dokładniejszych metod obserwacji dzikich ptaków. Kupiono je z projektu LIFE+ „Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska”, realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Ostoja Warmińska jest obszarem ustanowionym przez ministra środowiska dla ochrony bociana białego i objętym programem Natura 2000. Zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km na północy województwa warmińsko-mazurskiego wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Żyje tam 900 bocianich par. To największe zagęszczenie tych ptaków w Polsce. W niektórych miejscowościach bocianów jest więcej niż ludzi. (PAP/kan/bsc)