Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fałszowanie podpisów powinno trafić do prokuratury

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. Adam Socha

Fakt fałszowania podpisów na kartach do głosowania na olsztyński budżet obywatelski powinien być zgłoszony w prokuraturze.

Sprawę ujawnił na ostatniej sesji Rady Miasta radny Grzegorz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, upubliczniając prywatną korespondencję osób, odpowiedzialnych za wdrożenie OBO.

Dariusz Kraszewski z Fundacji Batorego, która promuje wdrażanie budżetów obywatelskich w całej Polsce, uważa, że ten fakt powinien zostać zgłoszony organom ścigania.

Jak przyznaje Monika Michniewicz z Biura Dialogu Społecznego, ratusz rozważa jak rozwiązać ten problem. I dodaje, że to pierwsza edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, który oparty jest na zwykłym głosowaniu mieszkańców na swoje projekty. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tu zaufanie społeczne i zaangażowanie społeczne. Ratuszowi zależy, by to zaangażowanie było większe – dodaje Monika Michniewicz.

11 lutego odbędzie się spotkanie wszystkich zainteresowanych budżetem obywatelskim stron, na którym pojawi się także Dariusz Kraszewski z Fundacji Batorego. Wspólnie zastanowią się jakie wdrożyć mechanizmy, by uniknąć nieprawidłowości.

Grzegorz Smoliński ujawnił w interpelacji, na ostatniej sesji rady miasta, że podczas głosowania na projekty budżetu obywatelskiego we wrześniu 2013 roku jedna z moderatorek, która w imieniu ratusza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania w radzie osiedla w Kortowie, była świadkiem jak mieszkańcy oddawali głosy za nieobecne osoby, fałszując na kartach podpisy.

Na uwagi moderatorki, że to fałszerstwo, odpowiadali: „Jak coś, to Pani nic nie widziała”. Sprawozdanie moderatorki nie zostało wówczas ujawnione. Ujawnił je dopiero teraz radny Smoliński. Sprawą zainteresowała się Fundacja „Batorego”, która nominowała Olsztyński Budżet Obywatelski do nagrody w konkursie Super Samorząd 2013, pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Mieszkańcy Olsztyna po raz pierwszy mogli sami zdecydować na jaki projekt osiedlowy przeznaczyć 50 tysięcy złotych. Na ogólnomiejski projekt miasto przeznaczyło 1 milion złotych. Wygrał projekt odnowienia Parku Jakubowego. (as/dgrzym)

Relacja Doroty Grzymskiej:

00:00 / 00:00
Więcej w fałszerstwo, skandal, Grzegorz Smoliński
Podziemie fałszerzy nadal działa

W Radiu Olsztyn powracamy do książeczki sanepidu, którą nasi dziennikarze kupili na czarnym rynku bez jakichkolwiek badań lekarskich. Książeczka pozwala na pracę w przemyśle spożywczym czy...

Zamknij
RadioOlsztynTV