8 firm chce opracować koncepcję Centrum Nauki InnoPolice
Do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Nauki InnoPolice, które wybudowane zostanie w Szczytnie za 70 milionów złotych, zgłosiło się osiem firm.
Centrum ma w nowatorski sposób popularyzować wiedzę o bezpieczeństwie i służbach mundurowych. Jak poinformował zastępca burmistrza Szczytna Krzysztof Kaczmarczyk, zwycięzca konkursu opracuje pełną dokumentację, łącznie z pozwoleniem na budowę Centrum Nauki InnoPolice. Najlepszą pracę ma wybrać do lutego przyszłego roku komisja konkursowa, która oceni propozycje przygotowane przez osiem biur architektonicznych z całego kraju. Władze Szczytna liczą, że placówka popularyzująca wiedzę o szeroko rozumianym bezpieczeństwie stanie się atrakcją turystyczną regionu. Przez eksperymentowanie i zabawę ma przygotowywać dzieci i młodzież do współpracy z policją oraz innymi służbami mundurowymi i ratowniczymi w sytuacjach zagrożenia.
Do 2020 roku InnoPolice ma powstać na działce o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych sąsiadującej z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, która jest partnerem gminy w tym przedsięwzięciu. Budowa i wyposażenie centrum będzie kosztować około 70 milionów złotych, z czego 85 procent to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Sale wykładowe, wystawy i laboratoria będą miały charakter multimedialny i interaktywny. Mają przygotowywać zwiedzających do różnego rodzaju zagrożeń – od cyberprzestępczości i wypadków komunikacyjnych po klęski żywiołowe i działania terrorystyczne.
Pomysłodawcy chcą, żeby InnoPolice w atrakcyjny i kompleksowy sposób pomagał realizować założenia programów nauczania o bezpieczeństwie, na poziomie od przedszkoli po szkoły średnie. Poszczególne strefy tematyczne mają być poświęcone bezpieczeństwu publicznemu (policja), terytorialnemu (straż graniczna), pożarowemu (straż pożarna) i osobistemu (WOPR i inne służby ratunkowe). Na terenie centrum ma także powstać miasteczko ruchu drogowego z miniaturową zabudową, elektrycznymi pojazdami i symulatorami samochodowymi, plac zabaw z torem sprawnościowym, laserową strzelnicę, wirtualne lustra i interaktywne podłogi, pracownie kryminalistyczne czy szkołę detektywów. Placówka ma być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
(PAP/bsc)