Uroczystości pogrzebowe ks. Lecha Lachowicza
W kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Szczytnie rozpoczęły się w piątek wieczorem uroczystości pogrzebowe księdza Lecha Lachowicza. Proboszcz zmarł w olsztyńskim szpitalu, a wcześniej został brutalnie pobity przez 27-letniego mieszkańca miasta.
O godzinie 19 wprowadzono trumnę z ciałem kapłana do kościoła, a godzinę później odbyła się msza święta żałobna pod przewodnictwem biskupa Janusza Ostrowskiego. Po niej, od godziny 21 do 23, trwało modlitewne czuwanie parafian.
Msza pogrzebowa pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego rozpocznie się w sobotę o godzinie 11 w kościele pw. św. Brata Alberta. Ksiądz Lachowicz spocznie na cmentarzu komunalnym w Szczytnie.
Księdza Lecha Lachowicza wspominają m.in. historycy. Dr Krzysztof Kierski z Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że w latach 80. kapłan był m.in. redaktorem pisma „Wolny Mazur”.
Z jednej strony są to teksty na pewno przesiąknięte antykomunizmem, a z drugiej poruszające wiele wątków regionalnych dotyczących Wielbarka, ale też Szczytna
– podkreślił.
Historyk podkreślał wielką odwagę i charakter księdza Lecha Lachowicza.
Bycie opozycjonistą w małej miejscowości, to zdecydowanie większy trud niż bycie opozycjonistą w Warszawie czy Krakowie. O ks. Lechu i jego działaniu za chwilę wiedziała już cała społeczność włącznie z aparatem partyjno-administracyjnym
– dodał.
Dr Kierski powiedział, że m.in. w Wielbarku i Szczytnie ksiądz Lachowicz kolportował taśmy z kazaniami bł. ks. Jerzego Popełuszki, które samodzielnie rejestrował, uczestnicząc we mszach świętych prowadzonych przez kapelana „Solidarności”.
Cała rozmowa z dr. Krzysztofem Kierskim o antykomunistycznej działalności księdza Lecha Lachowicza w niedzielę w katolickiej audycji Marana Tha po godzinie 8.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski