Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

75 lat temu został zamordowany rotmistrz Pilecki. W całym kraju zapłoną znicze pamięci

Rotmistrz Witold Pilecki w mundurze i na ławie oskarżonych 1948 roku. Fot. Wikipedia

O godz. 21.30, w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, w całym kraju zapłoną znicze pamięci. W ten sposób upamiętniona zostanie 75. rocznica zamordowanego po wyroku komunistycznego sądu jednego z najdzielniejszych Polaków.

Rotmistrz Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Jak mówi dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał zapalone znicze to wyraz pamięci o polskim bohaterze.

Od kilku lat o godz. 21.30 Instytut Pamięci Narodowej zachęca do tego, by spotykać się w miejscach rozsianych po całej Polsce w których rotmistrza upamiętniono i tym samym dać świadectwo, że jako wspólnota narodowa pamiętamy o naszym bohaterze.

00:00 / 00:00

W regionie znicze pamięci – według mapy IPN – zostaną zapalone w Olsztynku przy Szkole Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego przy ul. Ostródzkiej 2.

Fot. IPN

Redakcja: A. Niebojewska za IAR/IPN

Odsłonięto mural rotmistrza Pileckiego. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Olsztynku

Więcej w rotmistrz Witold Pilecki
Odsłonięto mural rotmistrza Pileckiego. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Olsztynku

W Olsztynku odsłonięto mural przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego z żoną i dwójką dzieci. Obraz ozdobił frontową ścianę tamtejszej Szkoły Podstawowej numer 2, której patronem jest Żołnierz...

Zamknij
RadioOlsztynTV