Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

42 osoby oskarżone, 500 tomów akt. Sąd zajmie się sprawą stowarzyszenia „Helper”

Fot. Sąd Okręgowy w Olsztynie

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 42 osobom oskarżonym w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper”. Oskarżonymi w tej sprawie są m.in. urzędnicy i samorządowcy z Warmii i Mazur.

Od 2010 do 2017 stowarzyszenie uzyskało dotacje przeznaczone na finansowanie zadań publicznych, m.in.prowadzenie środowiskowych domów samopomocy w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn.

Oskarżeni swoim działaniem mieli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości na szkodę gminy Purda w łącznej kwocie ponad 20,1 mln zł, na szkodę gminy Olsztyn – w łącznej kwocie blisko 25 mln zł, na szkodę gminy Jedwabno – w łącznej kwocie ponad 7,3 mln zł oraz na szkodę gminy Reszel – w łącznej kwocie 17,5 mln zł

– mówi sędzia Olgierd Dąbrowski – Żegalski, rzecznik olsztyńskiego Sądu Okręgowego.

Oskarżonymi w tej sprawie o niedopełnienie obowiązków są również urzędnicy i samorządowcy z Warmii i Mazur. W ten sposób mieli oni działać na szkodę swoich gmin. Na liście oskarżonych znaleźli się: prezydent Olsztyna oraz dwoje jego zastępców, dyrektor w olsztyńskim ratuszu i pełnomocnik prezydenta do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wójtowie Purdy, Jedwabna i burmistrz Reszla.

Według sędziego Olgierda Dąbrowskiego – Żegalskiego to najobszerniejsza sprawa jaka wpłynęła do olsztyńskiego sądu.

Liczy ona niemal 500 tomów akt i załączników, co stanowi około 100 tys. kart dokumentów. Sam akt oskarżenia w tej sprawie wraz z uzasadnieniem i listą świadków wnioskowanych do przesłuchania na rozprawie (ponad 900 osób) ma ponad 2000 stron. Obejmuje on 42 osoby oskarżone i opisuje łącznie ponad 140 zarzutów.

Ze względu na wielowątkowość sprawy, na razie nie wiadomo, kiedy proces się rozpocznie.

Jest akt oskarżenia w sprawie „Helpera”. Zarzuty usłyszał m.in. prezydent Olsztyna

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, proces
Dezerter Emil C. prawomocnie skazany

Żołnierz, który zdezerterował i uciekł na Białoruś - Emil C. prawomocnie skazany za znęcanie się nad matką. Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok pierwszej instancji. Wyrok...

Zamknij
RadioOlsztynTV