Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cyber(nie)bezpieczni, czyli zagrożenia i przemoc w internecie

O zagrożeniach i profilaktyce związanej z przemocą w Internecie pozmawiano podczas zorganizowanej w Olsztynie konferencji pt. Cyber(nie)bezpieczni.

Nienawiść i przemoc w internecie – to codzienność młodych ludzi. Takie wnioski można wyciągać z zakończonej w Olsztynie konferencji pt. Cyber(nie)bezpieczni.

Skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców spotkanie zorganizowali: Komenda Wojewódzka Policji i Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Według badań ponad 86% młodych Polaków codziennie korzysta z Internetu. Dzięki mobilnym urządzeniom prawie połowa z nich jest dostępna on-line, czyli cały czas. Młody człowiek codziennie spędza przed komputerem średnio prawie 4 godziny. Badania wykazują, że wiedza na temat zagrożeń bardzo często nie idzie w parze z zachowaniami nastolatków w sieci.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Zdaniem naczelnika wydziału do walki z ceber przestępczością KWP w Olsztynie podinspektora Leszka Rózieckiego, zwalczenie tego zjawiska, szczególnie wśród uczniów gimnazjów, jest zadaniem bardzo trudnym. – Tylko edukacja, rozmowa i uświadamianie jest skuteczną metodą na walkę z tym zjawiskiem – uważa Róziecki.

Pedagog szkolny Bożena Krawczyńska dostrzega, że młodzi ludzie nie wiedzą jak radzić sobie z nienawiścią, czyli hejtem i nie wiedzą do kogo mają się zwrócić i gdzie szukać pomocy. Młodzież nie radzi sobie też z emocjami takimi jak wstyd czy zażenowanie. – Tylko wsparcie osób dorosłych może zapobiec tragedii – dodaje Krawczyńska.

Nauczycielka Mirosława Bernaciak zaznacza, że obok tego problemu zarówno rodzicem jak i nauczyciele nie mogą przechodzić obojętnie. Obowiązkiem dorosłych jest reagowanie i uświadamianie. Benraciak jest przekonana, że bardzo często młodzież w Internecie jest bezmyślna, a zadaniem rodziców i nauczycieli jest uświadamianie im popełnianych błędów.

Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć, przygotowane przez uczniów, scenki pokazujące sytuacje z ich życia związane z internetową przemocą.

 

(kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, internet, przemoc, ceber(nie)bezpieczni
Czy czujesz się bezpiecznie?

Elbląska policja przeprowadzi dziś (27.10.) kolejną ankietę dotyczącą poczucia bezpieczeństwa w mieście oraz oceny swojej pracy. Mieszkańcy będą proszeni o odpowiedź na kilkanaście pytań - informuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV