Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zwolnienie przewodniczącego związku zawodowego. Czy UWM złamał prawo?

UWM Olsztyn. Fot. Przemysław Getka

Konflikt Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie PRAWDA z władzami uczelni. Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

30 czerwca rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski zwolnił z pracy Andrzeja Adamowicza, przewodniczącego związku.

Mnie, jako szefa związku zawodowego, prawo chroni przed zwolnieniem. Pan prorektor Gornowicz wcześniej wysłał zapytanie do zarządu związku, czy wyraża zgodę na zwolnienie mnie z pracy. Zarząd się nie zgodził. Gdyby to zrobił, oczywiście rektor miałby prawo mnie zwolnić. Smutne to, straszne to i niegodziwe dla ludzi, którzy tam pracują.

00:00 / 00:00

Mecenas Lech Obara nie ma wątpliwości, że jest to niezgodne z prawem.

Zdarzyło się to mimo dwóch szczególnych warunków, które uniemożliwiały tego typu wypowiedzenie. Będąc pracownikiem korzystał on z ochrony wieku, będąc w wieku przedemerytalnym. Naruszono również szczególną ochronę członków zarządu związków zawodowych  a także był członkiem zarządu związku zawodowego. Uniwersytet nie powinien sobie pozwolić na tego rodzaju drwienie z prawa i próby tłumienia rzetelnej działalności związku.

Władze uczelni na razie nie komentują tej sprawy – powiedział rzecznik UWM Łukasz Staniszewski.

Kwestie związane z panem Adamowiczem będą prawdopodobnie przedmiotem postępowania sądowego i do jego zakończenia władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nie będą udzielały komentarzy.

00:00 / 00:00

Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie PRAWDA został założony przez pracowników nienaukowych, ale obecnie są w nim także naukowcy.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konflikt, zwolnienie
Będzie konkurs na dyrektora Teatru Jaracza. Czy to zakończy konflikt?

Urząd Marszałkowski mógł przedłużyć umowę ze Zbigniewem Brzozą - obecnym dyrektorem olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, ale zadecydował, że przeprowadzi postępowanie konkursowe. Dyrektor jest w konflikcie z...

Zamknij
RadioOlsztynTV