Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS: oszuści oferują pomoc przy czternastej emeryturze

ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują załatwienie formalności związanych z czternastą emeryturą. – O czternastkę nie trzeba wnioskować, bo dodatkowe roczne świadczenie będzie wypłacane z urzędu – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 milionów emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. W związku z tym pojawiło się wielu oszustów, którzy oferują fałszywe usługi przy przyznaniu świadczenia.

Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur

– wskazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wypłata czternastej emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków.

Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności

– podkreśla rzecznik ZUS.

Co do zasady przedstawiciele ZUS nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy. Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

Prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie na rękę 1 217,98 zł. Terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których emerytura bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Autorka: K. Kropiwiec (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszustwo, ZUS
31-latka z Olsztyna oddała „bankowi” prawie 100 tysięcy złotych

„Twoje środki są zagrożone…” - od takiej informacji zaczęła się historia 31-letniej mieszkanki Olsztyna, która odebrała telefon z "banku". Kobieta wierząc, że faktycznie jej pieniądze mogą...

Zamknij
RadioOlsztynTV