Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zostań żołnierzem RP. Jak wygląda służba w wojsku?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Fotolia.com

Dziś w Bliższych spotkaniach o akcji Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem RP”.

Major Jacek Wieliczko, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie był gościem Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Na czym polega akcja „Zostań żołnierzem RP”? Jest to akcja, która zaczyna się w październiku i będzie trwała do końca roku?

J. Wieliczko: Tak, akcja będzie trwała do końca roku. To Wojskowe Komendy Uzupełnień z naszego regionu wyjdą do ludzi. Chodzi o to, żebyśmy aktywnie wspierali informowanie potencjalnych kandydatów, żeby nie musieli osobiście pojawić się w siedzibach wojskowych komend. My po prostu wyjdziemy do ludzi.

K. Kaszubski: Gdzie będzie można Was spotkać ?

J. Wieliczko: Będziemy w szkołach, w urzędach pracy, w urzędach miejskich, w galeriach, na dworcach – wszędzie tam, gdzie jest spory ruch. Tam, gdzie potencjalni żołnierze mogą przebywać. Tam będziemy występować z żołnierzami z jednostek wojskowych z naszego regionu, którzy będą opowiadali o tym, jak wygląda służba.

K. Kaszubski: Czy wojsko oferuje stałą pracę, czy daje możliwość zostania na wiele lat? Do niedawna jak się było zawodowym szeregowym, to były trzy tury i potem kończyła się kariera wojskowa. W tej chwili już chyba tak nie jest, nawet jak nie chcemy robić kariery oficerskiej, to możemy prawie do wieku emerytalnego dotrwać w wojsku?

J. Wieliczko: Tak, wcześniej tak było, że szeregowy mógł być w wojsku maksymalnie 12 lat na kontrakcie. W tej chwili tej górnej granicy okresu przebywania na kontraktach nie ma. Ale zdajemy sobie sprawę, że np. 55-letni szeregowy, to trochę już nie bardzo z wiekiem i ten pesel nie pozwala na wykonywanie …

K. Kaszubski: … szeregowy wtedy powinien się swoją karierą zainteresować i zostać sierżantem?

J. Wieliczko: Właśnie. Będąc szeregowym trzeba dążyć do tego, by być jak najlepszym, żeby podwyższać swoje kwalifikacje, żeby przełożony mógł takiego szeregowego zauważyć, skierować na kurs, żeby został wtedy podoficerem i mógł robić karierę.

Posłuchaj rozmowy z majorem Jackiem Wieliczkiem

Jedną z dróg, dzięki którym można zostać żołnierzem, jest nauka w szkołach lub klasach mundurowych. O tym mówił Mariusz Gierula, dyrektor do spraw rozwoju szkół Liceum Ogólnokształcące im. Cichociemnych w Olsztynie.

K. Kaszubski: Czy taka szkoła mundurowa wymaga od uczniów czegoś więcej niż tylko i wyłącznie uczenia się i założenia takiego munduru jak Pan ma na sobie, dość efektywnego?

M. Gierula: Przede wszystkim jest to liceum ogólnokształcące i cykl szkolenia, nauki w tym liceum jest taki sam jak w innych szkołach. Ale jak Pan zauważył, ważne jest, żeby przygotować tych uczniów jeszcze pod kątem i fizycznym i mentalnym do tego, by podjąć służbę w różnych formacjach mundurowych. Od tego są właśnie dodatkowe zajęcia, które uczniowie mają w szkole.

K. Kaszubski: Czy uczniowie przychodząc do szkoły muszą być w mundurze?

M. Gierula: W naszej szkole dni mundurowe mamy dwa w ciągu całego tygodnia. W pozostałe dni uczniowie przychodzą normalnie, jak pozostali rówieśnicy w innych szkołach. Natomiast właśnie w te dni mundurowe są zajęcia specjalistyczne i obowiązek chodzenia w mundurze.

K. Kaszubski: To nie jest tak, że to jest zabawa w jakąś służbę mundurową. Oprócz tego przygotowujecie młodzież do pracy w innych służbach np. w policji, straży pożarnej i straży granicznej ?

M. Gierula:Tak. Przede wszystkim bierzemy udział w programie certyfikowanych klas wojskowych, który jest programem ogólnopolskim. Cztery nasze szkoły uczestniczą w tym programie. Mamy podpisanych szereg porozumień z jednostkami, tutaj ściśle współpracujemy z IV Warmińsko – Mazurską Brygadą Obrony Terytorialnej. Muszę się pochwalić, że część naszych uczniów będąc jeszcze uczniami jest już żołnierzami tej brygady. Ponieważ w wieku 18 lat prawo daje taką możliwość, więc oni chętnie z tego korzystają. Mamy więc jednocześnie i uczniów i żołnierzy tej brygady. Natomiast w ramach porozumień uczniowie odbywają takie wojskowe dni szkoleniowe. Przeprowadzane są w jednostkach wojskowych, bądź to żołnierze przyjeżdżają do nas i prowadzą zajęcia. To nie jest zabawa, to jest profesjonalne przygotowanie do przyszłej służby.

Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Gierulą


Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, nabór, służby mundurowe, służba
„Tu w Elblągu jesteśmy świadkami wzmocnienia wschodniej flanki NATO”. Szef MON przekazał Wielonarodowej Dywizji nowe wozy dowodzenia

Pułk wsparcia dowodzenia w Elblągu został oficjalnie przekazany w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. W uroczystościach, które odbyły się na terenie elbląskiej jednostki wziął udział minister...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV