Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Żona na męża, brat na brata”. Lawinowo rośnie liczba donosów

Fot. Fotolia.com

Sygnały, zgłoszenia, donosy – coraz bardziej lubimy przekazywać informacje o naruszeniach prawa. Liczba takich zgłoszeń, które trafiają do różnych urzędów czy instytucji, rośnie lawinowo.

Na przykład w ciągu roku ponad czterokrotnie wzrosła liczba sygnałów zgłoszonych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach programu sygnalista. W ubiegłym roku było ich 2400, a rok wcześniej pół tysiąca.

Coraz więcej zgłoszeń wpływa też do Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie również zostały uruchomione całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny i skrzynka e-mail do wysyłania takich powiadomień – wyjaśnia rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Renata Kostowska.

Coraz częściej również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszane są np. nieprawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich – zaznacza Anna Grabowska z warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS.

Donoszą żona na męża, brat na brata. Donoszą też pracownicy. Zgłaszają, że dana osoba, która przebywa na zwolnieniu, według nich nie jest chora – wykorzystuje nieprawidłowo zwolnienie lub bierze – na przykład – udział w imprezach integracyjnych.

00:00 / 00:00

Chętnie również kierowcy korzystają z policyjnej skrzynki mailowej „stop agresji drogowej”. W 2021 w regionie wpłynęło ponad 500 zgłoszeń, rok później było ich już 2 razy więcej.

Świadkowie niebezpiecznych zachowań i rażącego łamania przepisów przez innych uczestników ruchu drogowego mogą przesłać zdjęcia czy filmy z kamerek samochodowych.  Jest to opcja, z której co roku korzysta coraz więcej osób

– mówi asp. Tomasz Markowski Rzecznik Prasowy KWP w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Policjanci wykorzystują te filmiki i zdjęcia do karania kierowców.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Autor: S. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, UOKiK, KAS
Do pobrania jest kilkaset tysięcy bonów turystycznych. Wkrótce mija termin

31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany wypoczynek po tej dacie...

Zamknij
RadioOlsztynTV