Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Żołnierze z Gołdapi na manewrach obrony powietrznej. Na Litwie ćwiczą żołnierze NATO z kilku państw

Na Litwie kończą się manewry obrony powietrznej „Dziedzictwo Tobruku”. Biorą w nich udział polscy żołnierze, także z Gołdapi.

Celem ćwiczeń „Tobruq Legacy 20” jest sprawdzenie koordynacji systemów wojska litewskiego oraz państw sprzymierzonych, związanych z obroną powietrzną.

Ministerstwo obrony Litwy w komunikacie cytuje szefa litewskich sił powietrznych, pułkownika Vitalijusa Sadrejevasa, który powiedział, że ćwiczenia na taką skalę odbywają się na Litwie po raz pierwszy.

Manewry przebiegają zgodnie z procedurami NATO, a cały proces obejmuje elementy dowodzenia na wszystkich szczeblach

– powiedział wojskowy.

Żołnierze wzmacniają gotowość bojową i przygotowują się do ewentualnego odparcia przeciwnika. Siły sojuszu wykorzystują na Litwie m.in. zestawy obrony przeciwlotniczej średniego i krótkiego zasięgu takie jak systemy Patriot, RBS 70, Poprad i Stinger.

W manewrach bierze udział 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, który ćwiczy wraz z żołnierzami z Litwy, Czech, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Francji, Estonii, Włoch, Łotwy i Słowacji. Dziś w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach odbywa się prezentacja ćwiczeń i wyposażenia, które jest podczas nich wykorzystywane.

Autor: IAR
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, ćwiczenia, nato
Piknik kawaleryjski w Kierzbuniu koło Biskupca [ZDJĘCIA]

W Stadninie Koni w Kierzbuniu koło Biskupca zakończył się 5. Rajd Konny płk. Łupaszki. Historyczno-sportową imprezę rozpoczęła msza święta polowa w intencji Żołnierzy Wyklętych płk. Zygmunta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV