Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze wracają do jednostek po ćwiczeniach Dragon-21. Kierowcy muszą ułatwić przejazd kolumn

Fot. wojsko-polskie.pl

Po zakończeniu fazy poligonowej ćwiczenia Dragon-21 żołnierze wracają do macierzystych jednostek, w najbliższych dniach na drogach będzie można spotkać wojskowe konwoje – przekazał zespół prasowy ćwiczenia.

Zakończyła się pierwsza część ćwiczenia taktycznego z wojskami Dragon-21. Do 13 czerwca na drogach całego kraju, a w szczególności w części północnej i południowo-wschodniej, będzie można spotykać konwoje wojskowe. Sprzęt i żołnierze wracają do swoich macierzystych jednostek wojskowych. Mundurowi apelują do kierowców o respektowanie odpowiednich przepisów.

Kierowcy samochodów cywilnych muszą ułatwić przejazd takich kolumn. Jeśli na początku i na końcu jedzie pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami świetlnymi, wówczas cała kolumna jest uprzywilejowana. Kolumnę wojskową można wyprzedzać, ale nie wolno wjeżdżać między jadące w kolumnie pojazdy. Ciężki sprzęt wojskowy ma o wiele dłuższą drogę hamowania niż samochód osobowy.

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przemieszczając się ze Szczecina na poligon w Orzyszu odnotowali wiele przypadków, gdzie kierowcy samochodów osobowych wjeżdżali między pojazdy wojskowe jadące się w kolumnie. To bardzo niebezpieczne

– powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.

Po zakończeniu części taktycznej z wojskami ćwiczenie Dragon-21 wejdzie w fazę CPX/CAX (ang. Command Post Exercise/Computer Assisted Exercise) – ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo.

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznej edycji bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu. W ćwiczeniu uczestniczą żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT. Dragon rozgrywa się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczą w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowa oraz służby mundurowe spoza resortu obrony. Podczas ćwiczenia dokonuje się także certyfikacja 18. Dywizji Zmechanizowanej.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, ćwiczenia
Transporter „Rosomak” i moździerze „Rak”. Mieszkańcy Morąga podziwiali nowoczesny sprzęt wojskowy

Kołowy transporter opancerzony "Rosomak", moździerze "Rak", artyleryjski wóz dowodzenia czy wóz łączności - między innymi taki sprzęt wojskowy obejrzeli mieszkańcy Morąga. 12. Brygada Zmechanizowana, która na...

Zamknij
RadioOlsztynTV