Żołnierze AK i ich losy na wystawie w Pasłęku
Losy żołnierzy Armii Krajowej na tle Elbląga przedstawia wystawa trójwymiarowych zdjęć, którą od poniedziałku można oglądać na placu świętego Wojciecha w Pasłęku. Ekspozycja została zrealizowana przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz gdański oddział IPN.
Dyrektor gdańskiego IPN dr Paweł Warot podkreśla rangę zniszczonego w trakcie II wojny światowej miasta.
Wystawa dotyczy Elbląga, czyli miasta, o którym można powiedzieć, że jest niepisaną stolicą regionu – tej części Powiśla.
– Wystawa gości w Pasłęku nie przypadkowo – dodaje burmistrz miasta dr Wiesław Śniecikowski.
Pasłęk i Elbląg to dwa miasta, które są położone bardzo blisko siebie. Są ze sobą powiązane zarówno komunikacyjnie, jak i często wspólną historią.
Autorem ekspozycji jest Artur Chomicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Tu w Pasłęku również działały oddziały podziemia. (…) Uważamy, że tą wystawę warto pokazać nie tylko w Elblągu, ale także na terenie całego powiatu.
– Pojawienie się wystawy w Pasłęku jest nieprzypadkowe – dodaje dyrektor miejscowej biblioteki publicznej Piotr Adamczyk.
Zbliża się rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Była to doskonała okazja, aby ściągnąć wystawę, która była pokazywana w paru miejscach. W Pasłęku nie miała jeszcze swojej premiery.
Armia Krajowa została sformowana 14 lutego 1942 roku. Część z jej żołnierzy po II wojnie światowej osiedliła się w Elblągu.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski