Olsztyn, Aktualności, Regiony
Zobacz, jak świętowano Dzień Konstytucji 3 Maja w Olsztynie
W tym roku obchodzimy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Konstytucja 3 maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejący chaos, popierany przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej.
W kościele św. Jakuba w Olsztynie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Święto 3 maja łączy w sobie wymiar religijny i narodowy. Jak mówi arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński – obchodzona w kościele uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja łączą się ze sobą, tworząc wielkie narodowe święto
Daje okazję do bardziej wnikliwego spojrzenia na losy naszej ojczyzny i do głęboko umotywowanej, także religijnie miłości do niej. Przeżyjmy ten dzień wzniośle duchowo, godnie, ale przede wszystkim – razem.
Był również przemarsz ulicami: Staszica i Staromiejską do Wysokiej Bramy, następnie 11 Listopada, 1 Maja, Mrongowiusza, Warmińską i Lanca do Partyzantów – na Plac Konsulatu Polskiego pod Kolumnę Orła Białego. Tam odbył się m.in. apel pamięci z udziałem kompanii honorowych, służb mundurowych oraz harcerzy i organizacji kombatanckich.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
W Olsztynie podczas uroczystości, najczęściej powtarzanym słowem był patriotyzm. Odwoływał się do niego m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki
Natomiast podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie zostały wręczone odznaczenia państwowe.
(K.Piasecka)