Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Artur Chojecki: 2 i 3 maja przenosimy się w wymiar tradycji i możemy sobie uzmysłowić kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jakie są nasze korzenie

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki

Aby podkreślić wagę i znaczenie święta Flagi Państwowej biało-czerwony symbol polskości zostanie wciągnięty na maszt urzędu wojewódzkiego w Olsztynie – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

W dniu Flagi Państwowej należy w szerszym kontekście spojrzeć na wszystkie nasze wszystkie symbole narodowe: na godło państwowe, hymn i flagę.

Po raz pierwszy w historii polscy i amerykańscy żołnierze wspólnie będą obchodzili Dzień Flagi. W Giżycku będzie też Polskie Radio Olsztyn.

 Od Amerykanów możemy się uczyć szacunki i miłości do symboli narodowych i flagi państwowej (…) Jestem przekonany, że Polacy mają wielki szacunek do swojej flagi symboli narodowych. Najbardziej widać to na różnych widowiskach sportowych.

2 maja to także święto Polonii i Polaków za Granicą. W Porannych Pytaniach wojewoda Artur Chojecki mówił o repatriacji do ojczyzny Polaków z azjatyckiej części byłego ZSRR.

Jest ustawa, która czeka na podpis prezydenta. Chcemy przyjąć w Ojczyźnie osoby, które mają polskie korzenie. Województwo warmińsko-mazurskie jest otwarte i gotowe(…) Jeszcze nie wiadomo, czy zamieszkają tu czy w innym regionie kraju. Jesteśmy na to przygotowani i mamy doświadczenia z przyjmowania naszych rodaków z Ukrainy. Tu są inne okoliczności, ale doświadczenia już są. To jest nasza odpowiedzialność za rodaków, którzy często nie z własnej woli znaleźli się na dalekich rubieżach ówczesnego imperium radzieckiego.

Środa 3 maja to kolejny dzień uroczystości i obchody uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską.

W środę (3 maja) w Olsztynie odbędą się centralne uroczystości wojewódzkie. O godzinie 10 w Katedrze odprawiona zostanie msza święta. Następnie odbędzie się radosny marsz na Plac Konsulatu Polskiego, gdzie zaplanowano dalsze uroczystości. O godzinie 13 w urzędzie wojewódzkim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

 

(BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, 3 Maja, Dzień Flagi
Elbląscy inwestorzy liczą na wsparcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odwiedził województwo warmińsko-mazurskie. Spotkał się z władzami, przedstawicielami specjalnej strefy ekonomicznej oraz przedsiębiorcami działającymi w strefie. Do regionu przekonywał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV